Statut ZSS w Warcie
STATUT
ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH
W WARCIE
Tekst ujednolicony
Stan prawny na dzień 12 sierpnia 2024r. po zmianach w statucie przyjętych uchwałą Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 41/2023/2024 z dnia 12 sierpnia 2024r.
Spis treści
Rozdział 4 Organizacja Szkoły............................................................................................................ 33
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996r. Nr 67 poz. 329 z późniejszymi zmianami).
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. karta nauczyciela (Dz. U. z 2006r. Nr 97 poz. 674 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz.60 ze zmianami).
- Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 roku (Dz. U. z 1991r. Nr 120, poz. 526 ze zmianami).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 kwietnia 2013r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim (Dz. U. z 2013 poz. 529).
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017r. poz. 59 i poz. 949).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz. U. z 2017r. poz. 1743).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. z 2017r. poz. 1635).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla szkoły branżowej I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej ( Dz.U. z 2017r. poz. 356).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym ( Dz. U. z 2017r. poz. 1578).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2017. Poz. 703).
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz.U. z 2017r. poz. 1512).
- Rozporządzenia MEN z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2017 r. poz. 649, ze zm.);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017r. poz. 1591).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2017r. poz.1646).
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z dnia 29 maja 2003 r.).
- Rozporządzenie MEN z dnia 4 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z poz. 639).
- Rozporządzenie MEN z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019, poz.373).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz. U. z 2018r. poz. 1675).
- Obwieszczenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 września 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz. U. z 17 września 2020r. poz. 1604).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 sierpnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2021 poz.1525).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartościach rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz.U. nr. 67 z 1999r. poz. 756).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 10 sierpnia 2023r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2023r. poz. 1633).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 lipca 2023r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz.U. z 2023r. poz. 1367).
Rozdział 1
Nazwa i typ Szkoły
§ 1
Informacje ogólne
- Szkoła używa nazwy: Zespół Szkół Specjalnych w Warcie.
- Zespół Szkół Specjalnych w Warcie zwany dalej Szkołą jest szkołą publiczną dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym; z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera; z niepełnosprawnościami sprzężonymi: niesłyszących, słabosłyszących, niewidomych, słabowidzących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją.
- W skład Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie wchodzą:
- Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Warcie;
- Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Warcie.
- W Zespole Szkół Specjalnych w Warcie organizowane są:
- Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim;
- Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka;
- Uchylony[1].
- Siedzibą Szkoły jest ul. 3 Maja 29, 98-290 Warta.
- Organem prowadzącym jest Powiat Sieradzki, ul. Plac Wojewódzki 3, 98-200 Sieradz.
- Nadzór pedagogiczny nad Szkołą pełni Łódzki Kurator Oświaty.
- Nazwa i adres używane są w pełnym brzmieniu na pieczęciach i pieczątkach.
- W nazwie Zespołu Szkół Specjalnych na tablicy urzędowej opuszcza się wyraz „specjalny” i jego nazwa brzmi: Zespół Szkół w Warcie.
- Szkoła jest jednostką budżetową.
- Zasady gospodarki finansowej Szkoły określają odrębne przepisy.
- Uchylony[2].
Inne informacje o Szkole
- Czas trwania cyklu kształcenia w Szkole Podstawowej wynosi 8 lat i przebiega na dwóch etapach kształcenia:
- I etap edukacyjny obejmujący oddziały klas I-III;
- II etap edukacyjny obejmujący oddziały klas IV-VIII.
- Szkoła realizuje ustaloną dla niej podstawę programową kształcenia ogólnego oraz przewidziany dla niej w odrębnych przepisach ramowy plan nauczania.
- Ukończenie szkoły podstawowej umożliwia dalsze kształcenie w szkołach ponadpodstawowych.
- W Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Warcie obowiązek szkolny realizują uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi do końca roku szkolnego, w którym uczeń kończy 24 lata.
- Czas trwania cyklu kształcenia w Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy wynosi 3 lata.
- Szkoła realizuje ustaloną dla niej podstawę programową kształcenia ogólnego oraz przewidziany dla niej w odrębnych przepisach ramowy plan nauczania.
- Ukończenie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy umożliwia uzyskanie świadectwa potwierdzającego przysposobienie do pracy.
- Szkoła organizuje i prowadzi zajęcia rewalidacyjno–wychowawcze (zespołowe lub indywidualne) z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim posiadającą orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno- wychowawczych, od początku roku kalendarzowego, w którym kończą 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 25 lat.
- W Szkole prowadzi się wczesne wspomaganie rozwoju dziecka na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, wydanej przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, na wniosek rodziców (opiekunów prawnych) od chwili wykrycia niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki szkolnej.
- Nauka w Szkole jest bezpłatna.
- Szkoła jest placówką feryjną. Obowiązkowe zajęcia edukacyjne organizowane są przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku.
- Osoby niebędące obywatelami polskimi oraz obywatele polscy, którzy pobierali naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświatowych innych państw, podlegające obowiązkowi szkolnemu korzystają z nauki i opieki na warunkach określonych w odrębnych przepisach.
- Podstawowymi formami działalności dydaktyczno-wychowawczej Szkoły są:
- obowiązkowe zajęcia dydaktyczne, do których zalicza się zajęcia edukacyjne w zakresie kształcenia ogólnego;
- zajęcia rewalidacyjne;
- zajęcia prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Formami działalności dydaktyczno – wychowawczej Szkoły są także zajęcia edukacyjne: religia, etyka, wychowanie do życia w rodzinie, doradztwo zawodowe organizowane w trybie i na warunkach określonych w odrębnych przepisach.
- Zajęcia dodatkowe organizuje Dyrektor Szkoły, za zgodą organu prowadzącego, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców. Zajęcia te mogą być prowadzone także z udziałem wolontariuszy.
- W Szkole działa biblioteka, świetlica szkolna.
- W wyjątkowych sytuacjach ograniczenia funkcjonowania Szkoły, zawieszenia zajęć, na przykład z powodu zagrożenia epidemicznego, dla bezpieczeństwa zdrowia uczniów i pracowników, dopuszcza się prowadzenie zdalnego lub hybrydowego nauczania.
- W okresie stanu epidemii ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, w której może być zagrożone zdrowie uczniów, szkoła może funkcjonować w następujący sposób:
- zajęć realizowanych w trybie stacjonarnym z zachowaniem odrębnych przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii na terenie całego kraju stanowionych przez Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego udostępnionych na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki;
- zawieszenia wszystkich zajęć lub części zajęć na czas oznaczony z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemiologicznej, zgodnie z zasadami określonymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki lub Dyrektora Szkoły.
14. W okresie stanu epidemii w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 organizacja zajęć odbywa się w miarę możliwości i z uwzględnieniem specyfiki nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia. Zajęcia mogą być prowadzone przy wykorzystaniu:
- materiałów zamieszczonych na Platformie Edukacyjnej udostępnionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (https://zpe.gov.pl);
- materiałów wskazanych przez nauczyciela za zgodą dyrektora szkoły;
- środków komunikowania się na odległość (dziennik elektroniczny, poczta elektroniczna, media społecznościowe, komunikatory, platformy meetingowe).”
Rozdział 2
Cele i zadania Szkoły
§ 3
Ogólne działania Szkoły
- Szkoła podejmuje działania zmierzające do tworzenia optymalnych warunków jej funkcjonowania w obszarze dydaktyki, wychowania i opieki, a także innej działalności statutowej oraz zapewnienia każdemu uczniowi warunków do rozwoju i podnoszenia jakości swojej pracy.
- Działania te obejmują:
- efekty w zakresie kształcenia, wychowania i opieki oraz innej działalności statutowej;
- organizację procesów edukacyjnych;
- tworzenie warunków do rozwoju i aktywności uczniów;
- współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym;
- zarządzanie Szkołą;
- wspomaganie rodziny w jej wychowawczej roli w powiązaniu z cywilizacyjnymi zagrożeniami.
- Szkoła realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa, kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w danym roku szkolnym oraz z: Programu wychowawczo–profilaktycznego, Planu Pracy Szkoły, Programu Wewnątrzszkolnego Doradztwa Zawodowego – dostosowanych do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb środowiska. Program wychowawczo–profilaktyczny Szkoły, Plan Pracy Szkoły, Program Wewnątrzszkolnego Doradztwa Zawodowego mogą ulec zmianie w ciągu całego roku szkolnego.
- Szkoła nieodpłatnie:
- wypożycza uczniom podręczniki lub materiały ćwiczeniowe w postaci papierowej lub
- zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów w postaci elektronicznej lub
- przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu lub je udostępnia.
- Szkoła zapewnia rodzicom dostęp do gromadzonych przez nią informacji w zakresie nauczania, wychowania i opieki, dotyczących dziecka lub ucznia, bez względu na postać i sposób przechowywania tych informacji.
- Szkoła organizuje kształcenie, wychowanie i opiekę dla dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
§ 4
Cele Szkoły Podstawowej nr 2 w Warcie
- Kształcenie ogólne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w szkole podstawowej ma na celu:
- wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);
- wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej;
- formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób;
- rozwijanie kompetencji, takich jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość;
- rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania;
- ukazywanie wartości wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności;
- rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki;
- wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat;
- wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji;
- wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej;
- kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość;
- zachęcanie do zorganizowanego i świadomego samokształcenia opartego na umiejętności przygotowania własnego warsztatu pracy;
- ukierunkowanie ucznia ku wartościom.
- Kształcenie ogólne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym w szkole podstawowej ma na celu:
- budowanie ich tożsamości, rozwijanie autonomii poczucia godności;
- wdrażanie ich do funkcjonowania społecznego oraz do rozumienia
i postrzegania norm społecznych; - kształtowanie u uczniów umiejętności porozumiewania się z otoczeniem w najpełniejszy sposób, werbalnie lub pozawerbalnie z wykorzystaniem znanych sposobów porozumiewania się;
- zdobycie przed uczniów maksymalnej samodzielności w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych;
- kształtowanie u uczniów zaradności w życiu codziennym, adekwatnie do indywidualnego poziomu sprawności i umiejętności oraz poczucia godności własnej i decydowania o sobie;
- osiągnięcie możliwie wszechstronnego rozwoju uczniów w dostępnym im zakresie, za pomocą specjalnych metod, programów profilaktycznych i programu wychowawczego;
- zintegrowany system oddziaływań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych oraz rewalidacyjnych w oparciu o szkolny zestaw programów;
- rewalidację i rehabilitację ruchową i społeczną;
- kształtowanie i rozwijanie u uczniów pożądanych postaw, umiejętności, nawyków, zainteresowań umożliwiających im podjęcie odpowiednich funkcji w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym;
- przygotowanie do wyboru zawodu;
- osiąganie możliwie wszechstronnego rozwoju uczniów w dostępnym im zakresie za pomocą specjalnych metod mających dodatni wpływ na proces leczenia i zdrowienia, wspomagających działania pracowników służby zdrowia w procesie leczenia i rehabilitacji.
§ 5
Zadania Szkoły Podstawowej Nr 2 w Warcie.
- Kształcenie ogólne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w Szkole Podstawowej ma za zadanie:
- kształtowanie umiejętności sprawnego komunikowania się w języku polskim oraz w językach nowożytnych;
- kształtowanie umiejętności sprawnego wykorzystywania narzędzi matematyki w życiu codziennym, a także kształcenie myślenia matematycznego;
- kształtowanie umiejętności poszukiwania, porządkowania, krytycznej analizy oraz wykorzystywania informacji z różnych źródeł;
- kształtowanie umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów z różnych dziedzin ze świadomym wykorzystaniem metod i narzędzi wywodzących się z informatyki, w tym programowania;
- przygotowywać uczniów do dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów w trakcie korzystania z zasobów dostępnych w Internecie, krytycznej analizy informacji, bezpiecznego poruszania się w przestrzeni cyfrowej, w tym nawiązywania i utrzymywania opartych na wzajemnym szacunku relacji z innymi użytkownikami sieci.
- kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów, również z wykorzystaniem technik mediacyjnych;
- kształtowanie umiejętności pracy w zespole i społecznej aktywności;
- kształtowanie umiejętności aktywnego udziału w życiu kulturalnym Szkoły, środowiska lokalnego oraz kraju;
- wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich i innych tekstów kultury;
- podejmowanie działań mających na celu zindywidualizowane wspomaganie rozwoju każdego ucznia, stosownie do jego potrzeb i możliwości psychofizycznych oraz tempa uczenia się;
- kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, w tym wdrożenie ich do zachowań higienicznych, bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych osób, a ponadto ugruntowanie wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania się, korzyści płynących z aktywności fizycznej, a także stosowania profilaktyki;
- przygotowanie uczniów do wyboru kierunku kształcenia i zawodu.
- Kształcenie ogólne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym w Szkole Podstawowej ma za zadanie:
- tworzenie warunków niezbędnych do zapewnienia uczniowi poczucia bezpieczeństwa, wzmacniania własnej wartości i akceptacji oraz komfortu psychicznego w procesie integracji ze środowiskiem, jednocześnie wspierających aktywność i uczestniczenie w życiu klasy i Szkoły;
- dokonywanie wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia i na jej podstawie opracowywanie i modyfikowanie indywidualnego programu edukacyjno- –terapeutycznego;
- zapewnienie uczniowi udziału w niezbędnych zajęciach rewalidacyjnych, wynikających z jego potrzeb i zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Na zajęciach rewalidacyjnych pożądane jest łączenie uczniów z podobnymi problemami rozwojowymi;
- zapewnienie warunków do realizacji celów edukacji i rewalidacji, a w szczególności społecznych i materialnych warunków umożliwiających:
- nawiązanie pozytywnego kontaktu emocjonalnego nauczyciela z uczniem oraz między uczniami,
- kształtowanie kompetencji społecznych: tworzenie sytuacji wychowawczych umożliwiających doświadczanie relacji społecznych, przygotowanie do pełnienia różnych ról społecznych, wzmacnianie pozytywnych przeżyć związanych z pełnionymi rolami,
- rozwijanie motywacji do porozumiewania się z drugą osobą (rówieśnikiem, dorosłym), komunikowania potrzeb i stanów emocjonalnych za pomocą mowy lub wspomagających bądź alternatywnych metod komunikacji,
- wspieranie rozwoju komunikacji na każdych zajęciach i we wszystkich sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych,
- rozwijanie i utrwalanie podstawowych pojęć matematycznych: stosunki przestrzenne, liczenie, mierzenie, ważenie, rozpoznawanie figur geometrycznych, poznawanie stosunków czasowych,
- naukę czytania i pisania jako umiejętności odbierania i nadawania informacji,
- wykorzystywanie naturalnych sytuacji życia codziennego do nauki rozumienia, oraz nabywania języka (przyswajania i uczenia się) i rozwijania umiejętności komunikacyjnych uczniów, w tym także umiejętności czytania i pisania w dostępnej modalności, jak również zdobywania elementarnych umiejętności matematycznych, przydatnych w codziennym życiu,
- udział w różnego rodzaju zabawach: manipulacyjnych, konstrukcyjnych, ruchowych, muzyczno-ruchowych, tematycznych i innych,
- rozwój sprawności psychofizycznej (prowadzenie zajęć niezbędnych do rozwoju psychoruchowego: sportowych i korekcyjnych),
- wdrażanie do samodzielnego wykonywania czynności lub sygnalizowania potrzeb związanych z samoobsługą i dbaniem o higienę osobistą
z poszanowaniem prawa do intymności, - uczenie się umiejętności kontroli własnych zachowań i kształtowanie niezależności uczuciowej,
- kształtowanie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych; uczenie umiejętności radzenia sobie z lękiem, niepokojem i stresem oraz rozwiązywania sytuacji konfliktowych,
- uczenie się zachowań zgodnych z ogólnie przyjętymi normami życia społecznego,
- poznawanie środowiska przyrodniczego, rozbudzanie zainteresowania i szacunku dla otaczającej przyrody i wychowanie do życia w harmonii z przyrodą,
- uświadamianie uczniom ich ograniczeń, wynikających z niepełnosprawności, które mogą napotkać w życiu,
- przygotowywanie uczniów do roli dorosłej kobiety i mężczyzny; wprowadzanie elementów wiedzy o rozwoju i zmianach własnego ciała oraz elementów wiedzy o seksualności człowieka,
- uczenie umiejętności ochrony siebie, swojej intymności oraz poszanowania intymności innych osób,
- kształtowanie umiejętności bycia asertywnym,
- rozwijanie umiejętności dokonywania wyboru i budzenie poczucia odpowiedzialności za własne decyzje oraz uczenie obowiązkowości,
- zdobywanie umiejętności technicznych i wykorzystywanie ich w różnych sytuacjach życiowych; korzystanie z urządzeń technicznych, ułatwiających funkcjonowanie w życiu,
- korzystanie z technologii informacyjnej i komunikacyjnej, z uwzględnieniem urządzeń i programów specjalistycznych, zwłaszcza umożliwiających lub ułatwiających komunikowanie się,
- rozwijanie wrażliwości i kreatywności artystycznej zgodnie z potrzebami i możliwościami uczniów,
- poznawanie otoczenia, instytucji, obiektów i miejsc użyteczności publicznej z których uczeń korzysta i będzie korzystał w przyszłości,
- udział w różnych wydarzeniach społecznych i kulturalnych w roli odbiorcy i twórcy kultury, uczenie przy tym wyrażania swoich przeżyć, emocji i doświadczeń,
- uprawianie przez uczniów różnych dyscyplin sportu; udział w zawodach sportowych, turystyce i krajoznawstwie,
- przygotowanie ucznia do wyboru formy spędzania czasu wolnego i aktywnego w niej udziału,
- przybliżanie tradycji i obyczajów lokalnych i narodowych; rozbudzanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, regionu, narodu.
§ 6
Cele Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Warcie
- Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy realizuje cele i zadania Szkoły wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające program wychowawczo-profilaktyczny dostosowany do potrzeb rozwojowych i innych potrzeb uczniów.
- Celem edukacji uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi jest efektywne przygotowanie uczniów do dorosłości, w tym w praktycznym przysposobieniu do podjęcia zatrudnienia na otwartym/chronionym rynku pracy.
- Celem jest także: utrwalanie i poszerzanie zakresu już zdobytej wiedzy i umiejętności, doskonalenie już posiadanych kompetencji społecznych, zdolności adaptacyjnych i kształcenie nowych umiejętności umożliwiających samodzielne, niezależne funkcjonowanie uczniów w przyszłości przez:
- rozwijanie zaradności, wspomaganie autonomii i niezależności życiowej uczniów;
- doskonalenie kompetencji społecznych, pozwalających zbudować pozytywny obraz samego siebie i pokonać lęk przed otoczeniem;
- rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i poszanowania innych;
- rozwijanie umiejętności dbałości o własne zdrowie i innych osób oraz umiejętności tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu;
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za samodzielnie dokonywane wybory i podejmowane decyzje (przewidywanie skutków własnych decyzji, wyciąganie wniosków i przewidywanie konsekwencji swoich działań);
- rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i budowania relacji z innymi osobami odpowiednio do pełnionych ról społecznych;
- kształtowanie umiejętności współżycia i współpracy oraz komunikowania się na zasadach otwartości, partnerstwa i wzajemności;
- zapewnienie uczniom dostępu do różnych źródeł informacji i opanowanie umiejętności korzystania z nich;
- stymulowanie rozwoju poznawczego, emocjonalnego i społecznego przez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych;
- przygotowanie do wykonywania, indywidualnie i zespołowo, różnych prac, mających na celu zaspokajanie potrzeb własnych i otoczenia;
- kształtowanie kompetencji społeczno-zawodowych istotnych z punktu widzenia samostanowienia w dorosłym życiu;
- kształtowanie kluczowych kompetencji zawodowych ucznia;
- kształtowanie prawidłowej postawy uczniów wobec pracy, w aspekcie motywacji, kompetencji i zaangażowania w pracę;
- kształtowanie umiejętności oceny własnych kompetencji zawodowych, w tym umiejętności praktycznych;
- kształtowanie umiejętności autoprezentacji;
- kształtowanie umiejętności praktycznych do podjęcia zatrudnienia na otwartym lub chronionym rynku pracy, w tym udziału w praktykach wspomaganych;
- kształtowanie umiejętności zdobywania, utrzymywania i wypowiadania zatrudnienia;
- rozwijanie kreatywności uczniów oraz ich uzdolnień i zainteresowań;
- kształtowanie umiejętności organizowania bezpiecznego wypoczynku i czasu wolnego przez podejmowanie różnych aktywności;
- zwiększenie zakresu możliwości przygotowania ucznia do podejmowania decyzji w zakresie wyboru celowej aktywności po zakończeniu edukacji (w tym w warsztacie terapii zajęciowej, środowiskowym domu samopomocy, zakładzie aktywności zawodowej, zakładzie pracy chronionej, na otwartym rynku pracy), w zależności od indywidualnych predyspozycji, możliwości i ograniczeń;
- wyposażenie ucznia w takie umiejętności i wiadomości, które pozwolą mu na korzystanie – na miarę indywidualnych możliwości – z jego wolności i praw człowieka.
§ 7
Zadania Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Warcie
- Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Warcie realizuje zadania poprzez:
- tworzenie warunków niezbędnych do zapewnienia uczniowi komfortu psychicznego, poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego i akceptacji, wspierających aktywność i uczestniczenie ucznia w życiu klasy i Szkoły;
- tworzenie warunków i sytuacji sprzyjających doskonaleniu umiejętności samoobsługowych uczniów oraz ich zaradności życiowej niezbędnej w codziennym życiu;
- tworzenie szans edukacyjnych i rozwojowych poprzez właściwe połączenie oczekiwań oraz wymagań na tle umiejętności, indywidualnych potrzeb ucznia i jego otoczenia;
- poszukiwanie skutecznych strategii wprowadzania zmian oraz nowych doświadczeń, aby radzenie sobie z trudnościami życiowymi wzmacniało u uczniów poczucie ich autonomii i odpowiedzialności;
- pomoc i wsparcie uczniów w tworzeniu i realizowaniu planów życiowych, motywowanie do osobistego zaangażowania;
- zapoznanie uczniów z rynkiem pracy, z uwarunkowaniami prawnymi polskiego rynku pracy, przygotowanie uczniów do poruszania się po tym rynku, przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w różnych formach życia społecznego i kulturalnego na równi z innymi członkami zbiorowości, pełnienia różnych ról społecznych, w tym przygotowanie do załatwiania różnych spraw osobistych w urzędach i innych instytucjach udzielających także wsparcia osobom niepełnosprawnym, w tym porad prawnych;
- dokonywanie wielospecjalistycznej, kompleksowej oceny umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu i opracowywanie na jej podstawie indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych, z naciskiem na rozwój kompetencji społecznych i zawodowych oraz przygotowanie do dorosłego życia i zatrudnienia;
- wykorzystywanie naturalnych sytuacji życia codziennego do dalszego rozwijania umiejętności komunikacyjnych uczniów, umiejętności prowadzenia rozmowy, odpowiednio do pełnienia ról społecznych, a także umiejętności czytania i pisania oraz umiejętności matematycznych, przydatnych
w codziennym funkcjonowaniu; - zapewnienie uczniom kompleksowej oferty dalszego rozwoju kompetencji komunikacyjnych przy wykorzystaniu bazy dydaktycznej i terapeutycznej, z uwzględnieniem specjalistycznych, nowoczesnych metod oraz technik;
- zapewnienie uczniom udziału w zajęciach rewalidacyjnych, wspierających ich rozwój, zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego oraz wynikami wielospecjalistycznych ocen funkcjonowania uczniów i mających wpływ na możliwości kształcenia ogólnego oraz realizację treści podstawy programowej. Specjaliści prowadzący zajęcia rewalidacyjne mogą prowadzić indywidualne zajęcia z uczniami lub łączyć uczniów z podobnymi problemami rozwojowymi i perspektywami na przyszłość;
- wspomaganie ucznia w podnoszeniu poziomu wiadomości i umiejętności potrzebnych w pracy;
- wsparcie uczniów pomocą doradcy zawodowego, w tym prowadzenie zajęć grupowych i konsultacji indywidualnych;
- zapewnienie dostępu do jakości informacji zawodowej;
- pomoc w zidentyfikowaniu zainteresowań zawodowych oraz w podejmowaniu decyzji związanych z preferencjami predyspozycji ucznia;
- zapewnienie uczniom wsparcia w połączeniu cech osobowości oraz indywidualnych preferencji w wyborze pracy;
- pomoc w wyborze odpowiedniej pracy oraz w rozwinięciu odpowiednich zdolności i umiejętności do wykonywania tej pracy;
- tworzenie warunków do zapoznania się z różnymi rodzajami stanowisk pracy, z różnymi czynnościami pracy. Organizowanie wizyt studyjnych w zakładach pracy;
- nawiązywanie kontaktu z lokalnymi ośrodkami wsparcia oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, w tym z niepełnosprawnością intelektualną i instytucjami promującymi aktywizację społeczną i zawodową tych osób;
- nawiązywanie kontaktu z pracodawcami z różnych sektorów i branż, u których uczniowie mogliby realizować praktyki wspomagane, bądź mogliby po zakończeniu edukacji uzyskać zatrudnienie;
- monitorowanie regionalnego rynku pracy w celu określania czynności możliwych do wykonywania przez uczniów;
- stworzenie warunków do organizacji szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz umiejętności szukania pracy;
- organizowanie praktyk wspomaganych na indywidualnie dobranych stanowiskach pracy przy wsparciu nauczycieli pełniących rolę trenerów pracy;
- tworzenie warunków do kształtowania zachowań sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu (w tym propagowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy);
- tworzenie warunków do rozwijania kondycji fizycznej i troski o własne zdrowie;
- tworzenie warunków sprzyjających podejmowaniu przez uczniów samodzielnych inicjatyw i odpowiedzialnych decyzji;
- kształtowanie pozytywnego wizerunku ucznia w środowisku społecznym i instytucjonalnym jako potencjalnego pracownika, klienta i użytkownika;
- organizowanie i współorganizowanie z uczniami uczestniczenia w aktualnych wydarzeniach społecznych i kulturalnych oraz zapewnienie możliwości korzystania z różnych form spędzania wolnego czasu (turystyka, krajoznawstwo, rekreacja, imprezy sportowe i kulturalne);
- tworzenie warunków do uczenia się sposobów spędzania czasu wolnego;
- tworzenie sytuacji sprzyjających poznawaniu otoczenia, w którym przebywa uczeń, instytucji i obiektów, z których będzie w przyszłości korzystał;
- tworzenie warunków do poznawania tradycji i obyczajów lokalnych i narodowych oraz rozbudzanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, regionu i kraju;
- tworzenie warunków do zapoznawania uczniów z prawami człowieka i zasadą, że niepełnosprawność, w tym niepełnosprawność intelektualna, nie może być przyczyną dyskryminacji;
- tworzenie warunków do uświadamiania sobie przez uczniów ich możliwości i ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, które mogą napotkać w życiu;
- przygotowywanie uczniów do pełnienia roli dorosłej kobiety i mężczyzny, rozszerzenie wiedzy o seksualności człowieka;
- uczenie umiejętności ochrony siebie, swojej intymności oraz poszanowania intymności innych osób;
- stwarzanie warunków do podejmowania praktycznych działań na rzecz ochrony środowiska;
- wypracowanie optymalnego modelu współdziałania z rodzinami uczniów w celu zwiększenia efektywności podejmowanych działań;
- organizowanie wizyt studyjnych w dziennych placówkach aktywności dla osób dorosłych (warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, inne).
§ 8
Program wychowawczo-profilaktyczny
- Cele wychowawcze Szkoły i sposoby ich realizacji określa Program wychowawczo-profilaktyczny Szkoły, który uchwala Rada Pedagogiczna w porozumieniu z Radą Rodziców. Program wychowawczo-profilaktyczny Szkoły może ulec zmianie w ciągu całego roku szkolnego.
- Program wychowawczo-profilaktyczny obejmuje:
- treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów;
- treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców;
- wspomaganie wychowawczej roli rodziny;
- edukację zdrowotną, czyli kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów.
- Program wychowawczo-profilaktyczny z uwzględnieniem kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w danym roku szkolnym opracowuje się na podstawie wyników corocznej diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych.
- Jeżeli Rada Rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z Radą Pedagogiczną w sprawie Programu wychowawczo-profilaktycznego Szkoły, program ten ustala Dyrektor w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez Dyrektora obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną.
- Na podstawie uchwalonego Programu wychowawczo-profilaktycznego Szkoły, wychowawca oddziału opracowuje na dany rok szkolny plan pracy wychowawczej.
- Program realizowany jest przez wszystkich nauczycieli Szkoły.
- Szkoła sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania profilaktyczne i prozdrowotne, które określa program, o którym mowa w ustępie 1.
Rozdział 3
Organy Szkoły
§ 9
- Organami Szkoły są:
- Dyrektor Szkoły;
- Rada Pedagogiczna;
- Rada Rodziców;
- Samorząd Uczniowski.
- Każdy z organów wymienionych w ustępie 1 punktach 1-4 działa według odrębnych regulaminów, uchwalonych przez te organy. Regulaminy te nie mogą być sprzeczne ze Statutem Szkoły.
- Organem wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, w stosunku do decyzji wydawanych przez dyrektora w sprawach z zakresu obowiązku szkolnego uczniów, jest Łódzki Kurator Oświaty.
- Organem wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, w stosunku do decyzji wydawanych przez Dyrektora w sprawach dotyczących awansu zawodowego nauczycieli, jest organ prowadzący szkołę.
- W okresie epidemii w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 czynności organów szkoły mogą być zrealizowane przy pomocy środków porozumiewania się na odległość, a w przypadku kolegialnych organów jednostek systemu oświaty także w trybie obiegowym. Treść podjętej w ten sposób czynności powinna być utrwalona w formie np. protokołu.
§ 10
Dyrektor Szkoły
- Dyrektor Szkoły:
- kieruje bieżącą działalnością Szkoły i reprezentuje ją na zewnątrz;
- dysponuje środkami określonymi w planie finansowym Szkoły;
- wdraża odpowiednie środki techniczne i organizacyjne zapewniające zgodność przetwarzania danych osobowych przez szkołę lub placówkę z przepisami o ochronie danych osobowych;
- wykonuje zadania administracji publicznej w zakresie określonym ustawą.
- Dyrektor jest bezpośrednim przełożonym wszystkich pracowników zatrudnionych w Szkole.
- Szczegółowy zakres kompetencji, zadań i obowiązków Dyrektora Szkoły określa organ prowadzący.
- Dyrektor Szkoły kieruje działalnością dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, a w szczególności:
- kształtuje twórczą atmosferę pracy, stwarza warunki sprzyjające podnoszeniu jej jakości;
- przewodniczy Radzie Pedagogicznej, przygotowuje i prowadzi jej zebrania oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z Regulaminem Rady Pedagogicznej;
- realizuje uchwały Rady Pedagogicznej podjęte w ramach jej kompetencji stanowiących;
- sprawuje nadzór pedagogiczny zgodnie z odrębnymi przepisami;
- przedkłada Radzie Pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w ciągu roku, ogólne wnioski wynikające z nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności Szkoły; do 31 sierpnia każdego roku szkolnego wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego;
- dba o autorytet członków Rady Pedagogicznej, ochronę praw i godności nauczyciela;
- podaje do publicznej wiadomości szkolny zestaw podręczników, który będzie obowiązywał od początku następnego roku szkolnego;
- współpracuje z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim;
- stwarza warunki do działania w Szkole wolontariuszy, stowarzyszeń i organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza i opiekuńcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności wychowawczo - opiekuńczej w Szkole;
- udziela na wniosek rodziców, po spełnieniu ustawowych wymogów, zezwoleń na spełnianie obowiązku szkolnego poza Szkołą;
- organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną w formach i na zasadach określonych w Rozdziale 4 niniejszego Statutu;
- dopuszcza do użytku szkolnego programy nauczania;
- wstrzymuje wykonanie uchwał Rady Pedagogicznej niezgodnych z prawem i zawiadamia o tym organ prowadzący i organ sprawujący nadzór pedagogiczny;
- powołuje spośród nauczycieli i specjalistów zatrudnionych w Szkole zespoły przedmiotowe i problemowo-zadaniowe;
- zwalnia uczniów z niektórych obowiązkowych zajęć edukacyjnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
- udziela zezwoleń na indywidualny tok lub program nauki zgodnie z odrębnymi przepisami;
- inspiruje nauczycieli do innowacji pedagogicznych, wychowawczych i organizacyjnych;
- stwarza warunki umożliwiające podtrzymywanie tożsamości narodowej, etnicznej i religijnej uczniom;
- opracowuje plan doskonalenia nauczycieli, w tym tematykę szkoleń i narad;
- wyznacza terminy egzaminów poprawkowych do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i podaje do wiadomości uczniów i ich rodziców;
- powołuje komisje do przeprowadzania egzaminów poprawkowych, klasyfikacyjnych i sprawdzających na zasadach określonych w niniejszym Statucie;
- współdziała ze szkołami wyższymi oraz zakładami kształcenia nauczycieli w sprawie organizacji praktyk studenckich.
- Dyrektor Szkoły organizuje jej działalność, a w szczególności:
- opracowuje arkusz organizacyjny na kolejny rok szkolny;
- przydziela nauczycielom stałe prace i zajęcia w ramach umowy o pracę;
- określa i ustala sposoby dokumentowania pracy dydaktyczno-wychowawczej;
- zapewnia odpowiednie warunki do jak najpełniejszej realizacji zadań Szkoły, a w szczególności należytego stanu higieniczno – sanitarnego, bezpiecznych warunków pobytu uczniów w budynku szkolnym i na terenie ogródka dydaktycznego;
- dba o właściwe wyposażenie Szkoły w sprzęt i pomoce dydaktyczne;
- egzekwuje przestrzeganie przez pracowników Szkoły ustalonego porządku oraz dbałości o estetykę i czystość;
- dokonuje co najmniej raz w ciągu roku przeglądu technicznego budynku i stanu technicznego urządzeń na terenie ogródka dydaktycznego;
- odpowiada za prowadzenie, przechowywanie i archiwizację dokumentacji Szkoły zgodnie z odrębnymi przepisami;
- w sytuacji stanu epidemii w drodze zarządzania (na przykład w regulaminie organizacji pracy i zajęć w szkole w czasie epidemii w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19) ustala procedury bezpiecznego i zgodnego z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Edukacji i Nauki zachowania uczniów na zajęciach lekcyjnych, w bibliotece, na przerwach, w szatni, na stołówce, przy wychodzeniu ze szkoły, procedury postępowania z uczniem i nauczycielem (pracownikiem), u którego zaobserwowano objawy zakażenia górnych dróg oddechowych oraz zasady organizacji zajęć zdalnych;
- decyduje o tym, czy uczniowie będą uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie w przypadku wprowadzenia hybrydowego sposobu nauczania.
- Dyrektor Szkoły prowadzi sprawy kadrowe i socjalne pracowników, a w szczególności:
- nawiązuje i rozwiązuje stosunek pracy z nauczycielami i innymi pracownikami Szkoły;
- dokonuje oceny pracy nauczycieli;
- dokonuje oceny dorobku zawodowego za okres stażu nauczyciela ubiegającego się o wyższy stopień awansu zawodowego;
- przyznaje nagrody Dyrektora oraz wymierza kary porządkowe nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi Szkoły;
- występuje z wnioskami o odznaczenia, nagrody i inne wyróżnienia dla nauczycieli i pracowników;
- udziela urlopów pracownikom zgodnie z odrębnymi przepisami;
- prowadzi akta osobowe nauczycieli i pracowników nie będących nauczycielami;
- wydaje świadectwa pracy i opinie wymagane prawem;
- uchylony[3]
- przyznaje dodatek motywacyjny nauczycielom zgodnie z zasadami opracowanymi przez organ prowadzący;
- dysponuje środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych;
- określa zakresy obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności na stanowiskach pracy;
- współdziała ze związkami zawodowymi w zakresie uprawnień związków do opiniowania i zatwierdzania;
- wykonuje inne zadania wynikające z przepisów prawa.
- Dyrektor sprawuje opiekę nad uczniami:
- tworzy warunki do samorządności, współpracuje z Samorządem Uczniowskim;
- egzekwuje przestrzeganie przez uczniów i nauczycieli postanowień Statutu;
- sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki do harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne i organizację opieki medycznej w Szkole.
- Dyrektor prowadzi zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze w wymiarze dla niego ustalonym przez organ prowadzący.
- Dyrektor współpracuje z organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny w zakresie określonym ustawą.
§ 11
Rada Pedagogiczna
- Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem Szkoły.
- W skład Rady Pedagogicznej wchodzą: Dyrektor i wszyscy nauczyciele zatrudnieni w Szkole.
- Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest Dyrektor Szkoły.
- W zebraniach Rady Pedagogicznej mogą brać udział z głosem doradczym osoby zapraszane przez jej przewodniczącego, za zgodą lub na wniosek Rady Pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność opiekuńczo–wychowawcza.
- Do jej kompetencji stanowiących należy:
- uchwala regulamin swojej działalności;
- podejmuje uchwały w sprawie klasyfikacji i promocji uczniów;
- zatwierdza Plan Pracy Szkoły;
- podejmuje uchwały w sprawie innowacji i eksperymentu pedagogicznego;
- podejmuje uchwały w sprawie skreślenia ucznia z listy uczniów;
- ustala organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli;
- ustala sposób wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad Szkołą przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny;
- uchwala zmiany Statutu Szkoły.
- Rada Pedagogiczna opiniuje w szczególności:
- programy z zakresu kształcenia ogólnego przed dopuszczeniem do użytku szkolnego;
- propozycje Dyrektora w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz w ramach godzin ponadwymiarowych;
- wnioski Dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień;
- podjęcie działalności stowarzyszeń, wolontariuszy oraz innych organizacji, których celem statutowym jest działalność dydaktyczna, wychowawcza i opiekuńcza;
- organizację pracy Szkoły w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych;
- projekt planu finansowego Szkoły;
- wnioski Dyrektora dotyczące kandydatów do powierzenia im funkcji kierowniczych w Szkole;
- wnioski o zezwolenie na indywidualny tok nauki ucznia;
- ustalanie dodatkowych dni wolnych od zajęć;
- Rada Pedagogiczna deleguje dwóch przedstawicieli do komisji konkursowej wyłaniającej kandydata na stanowisko Dyrektora Szkoły.
- Rada Pedagogiczna ponadto:
- przygotowuje projekt zmiany Statutu i upoważnia Dyrektora do opracowania i ogłoszenia ujednoliconego tekstu Statutu;
- uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych Szkoły;
- ocenia, z własnej inicjatywy, sytuację oraz stan Szkoły i występuje z wnioskami do organu prowadzącego;
- uczestniczy w tworzeniu planu doskonalenia nauczycieli;
- wybiera przedstawiciela do zespołu rozpatrującego odwołanie nauczyciela od oceny pracy;
- zgłasza i opiniuje kandydatów na członków Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli;
- może wystąpić z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska Dyrektora lub z innego stanowiska kierowniczego w Szkole.
- Zebrania Rady Pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, po zakończeniu pierwszego okresu, po zakończeniu rocznych zajęć lub w miarę potrzeb. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu prowadzącego, organu nadzorującego, Rady Rodziców lub co najmniej 1/3 członków.
- Rada Pedagogiczna podejmuje swoje decyzje w formie uchwał. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.
- Uchwały Rady Pedagogicznej podejmowane w sprawach związanych z osobami pełniącymi funkcje kierownicze w szkole lub w sprawach związanych z opiniowaniem kandydatów na takie stanowiska podejmowane są w głosowaniu tajnym.
- Dyrektor wstrzymuje wykonanie uchwał niezgodnych z przepisami prawa, zgodnie z trybem określonym w ustawie.
- Zebrania Rady Pedagogicznej są protokołowane. Nauczyciele są zobowiązani do nie ujawniania spraw poruszanych na zebraniach Rady Pedagogicznej, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników Szkoły.
- Protokoły zebrań Rady Pedagogicznej sporządzane są w formie pisemnej i elektronicznej. Sposób dokumentowania działalności określa Regulamin Elektronicznego Protokołowania Posiedzeń Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie.
§ 12
Rada Rodziców
- W Szkole działa Rada Rodziców.
- Rada Rodziców jest kolegialnym organem Szkoły.
- Rada Rodziców reprezentuje ogół rodziców przed innymi organami Szkoły.
- W skład Rady Rodziców wchodzi jeden przedstawiciel każdego oddziału szkolnego.
- Wybory reprezentantów rodziców każdego oddziału, przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym, w głosowaniu tajnym.
- W wyborach, o których mowa w ust. 5 jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic.
- Rada Rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa szczegółowo:
- wewnętrzną strukturę i tryb pracy Rady Rodziców;
- szczegółowy tryb wyborów do Rady Rodziców;
- zasady wydatkowania funduszy Rady Rodziców.
- Regulamin Rady Rodziców nie może być sprzeczny z postanowieniami niniejszego Statutu.
- Rada Rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy określa Regulamin Rady Rodziców.
- Rada Rodziców w ramach kompetencji stanowiących:
- uchwala regulamin swojej działalności;
- opiniuje w formie uchwały, program wychowawczo-profilaktyczny Szkoły w terminie 30 dni od rozpoczęcia roku szkolnego we współpracy z Radą Pedagogiczną.
- Uchylony[4].
- Rada Rodziców opiniuje:
- podjęcie działalności przez organizacje i stowarzyszenia;
- pracę nauczyciela do ustalenia oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu. Rada Rodziców przedstawia swoją opinię na piśmie w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego. Nie przedstawienie opinii nie wstrzymuje postępowania;
- projekt planu finansowego składanego przez Dyrektora Szkoły;
- program i harmonogram poprawy efektywności wychowania i kształcenia, w przypadku, gdy Szkoła otrzymała polecenie opracowania takiego programu.
- Rada Rodziców może:
- wnioskować do Dyrektora o dokonanie oceny nauczyciela, z wyjątkiem nauczyciela stażysty;
- występować do Dyrektora, innych organów Szkoły, organu sprawującego nadzór pedagogiczny lub organu prowadzącego z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkolnych;
- delegować swojego przedstawiciela do zespołu oceniającego, powołanego przez organ nadzorujący do rozpatrzenia odwołania nauczyciela od oceny pracy.
§ 13
Samorząd Uczniowski
- Samorząd Uczniowski stanowi reprezentację uczniów na terenie szkoły i powoływany jest do rozwijania ich samorządności, kształtowania postaw współgospodarza Szkoły.
- Cele i zadania Samorządu:
- reprezentacja uczniów na terenie Szkoły;
- współpraca z Radą Pedagogiczną i Dyrekcją Szkoły w rozwiązywaniu problemów Szkoły i uczniów;
- współdecydowanie o czasie i formach imprez szkolnych;
- szerzenie oświaty zdrowotnej;
- propagowanie różnych form sztuki;
- rozszerzanie zainteresowań uczniów różnymi dziedzinami nauki;
- pomoc w rozwiązywaniu problemów osobistych uczniów;
- rozwijanie demokratycznych form współżycia, przyjmowanie współodpowiedzialności za jednostkę i grupę;
- kształtowanie umiejętności zespołowego działania, tworzenie warunków do aktywności społecznej, samokontroli, samooceny i samodyscypliny uczniów;
- dbanie o sprzęt i urządzenia szkolne;
- przedstawianie organom Szkoły opinii i potrzeb koleżanek i kolegów;
- inspirowanie uczniów do udziału w pracach społecznych w szczególności na rzecz Szkoły;
- organizowanie imprez rozrywkowych, sportowych i uroczystości szkolnych.
- Podstawowym ogniwem organizacyjnym Samorządu jest zespół klasowy.
- Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbywają się we wrześniu drogą głosowania powszechnego, tajnego, bezpośredniego i równego:
- głosowanie odbywa się w wyznaczonym dniu;
- głosowanie odbywa się w obecności uczniów i opiekunów Samorządu Uczniowskiego;
- po podliczeniu głosów wyniki wyborów muszą być ogłoszone na tablicy samorządu oraz w ciągu tygodnia na godzinach wychowawczych.
- Spotkania Samorządu powinny odbywać się w miarę potrzeby.
- Zebrania Samorządu Uczniowskiego powinny odbywać się co najmniej raz w miesiącu lub częściej, na wniosek opiekunów Samorządu Uczniowskiego, członków Samorządu Uczniowskiego.
- Samorząd uczniowski ma prawo do:
- udziału w formułowaniu przepisów wewnątrz Szkoły regulujących życie społeczne wychowanków;
- wyboru nauczyciela-wychowawcy pełniącego funkcje opiekuna samorządu;
- organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z potrzebami i możliwościami organizacyjnymi Szkoły.
§ 14
Zasady współdziałania organów Szkoły oraz sposób rozwiązywania sporów pomiędzy nimi.
- Wszystkie organy Szkoły współpracują w duchu porozumienia i wzajemnego szacunku, umożliwiając swobodne działanie i podejmowanie decyzji przez każdy organ w granicach swoich kompetencji.
- Każdy organ Szkoły planuje swoją działalność na rok szkolny. Plany działań powinny być uchwalone do końca września. Kopie dokumentów przekazywane są Dyrektorowi w celu ich powielenia i przekazania każdemu organowi Szkoły.
- Każdy organ po analizie planów działania pozostałych organów, może włączyć się do realizacji konkretnych zadań, proponując swoją opinię lub stanowisko w danej sprawie, nie naruszając kompetencji organu uprawnionego.
- Organy Szkoły mogą zapraszać na swoje zebrania przedstawicieli innych organów w celu wymiany poglądów i informacji.
- Rodzice i uczniowie przedstawiają swoje wnioski i opinie Dyrektorowi poprzez swoją reprezentację, tj. Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski w formie pisemnej, a Radzie Pedagogicznej w formie ustnej na jej zebraniu.
- Wnioski i opinie rozpatrywane są zgodnie z procedurą rozpatrywania skarg i wniosków.
- Rodzice i nauczyciele współdziałają ze sobą w sprawach wychowania, opieki i kształcenia dzieci według zasad określonych w Statucie Szkoły.
- Wszelkie sprawy sporne rozwiązywane są wewnątrz Szkoły, z zachowaniem zasad określonych w ustępach 16-20 paragrafu 14.
- Bieżącą wymianę informacji o podejmowanych i planowanych działaniach lub decyzjach poszczególnych organów Szkoły organizuje Dyrektor.
- Organy Szkoły mają prawo do działania i podejmowania decyzji w granicach swoich kompetencji.
- Organy Szkoły są zobowiązane do współdziałania w zakresie planowania i realizacji statutowych celów i zadań Szkoły.
- Współdziałanie organów Szkoły obywa się według następujących zasad:
- pozytywnej motywacji;
- partnerstwa;
- wielostronnego przepływu informacji;
- aktywnej i systematycznej współpracy;
- rozwiązywania sporów w drodze mediacji.
- Koordynatorem współdziałania organów jest Dyrektor Szkoły.
- Współdziałanie organów Szkoły obejmuje w szczególności:
- zapewnienie możliwości wykonywania kompetencji określonych w przepisach prawa oraz w Statucie Szkoły poprzez:
- udzielanie pomocy organizacyjnej i obsługi administracyjnej,
- organizację zebrań przedstawicieli organów Szkoły,
- możliwość występowania z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw Szkoły,
- rozpatrywanie wniosków i opinii na zebraniach organów;
- opiniowanie lub uzgadnianie podejmowanych działań w przypadkach określonych przepisami prawa, niniejszym Statutem i regulaminami poszczególnych organów;
- bieżącą wymianę informacji pomiędzy organami Szkoły o planowanych i podejmowanych działaniach lub podjętych decyzjach.
- Formy, sposoby i terminy komunikowania się organów Szkoły ustala Dyrektor Szkoły.
- W przypadku sporu pomiędzy Radą Pedagogiczną, a Radą Rodziców:
- prowadzenie mediacji w sprawie spornej i podejmowanie ostatecznych decyzji należy do Dyrektora;
- przed rozstrzygnięciem sporu Dyrektor jest zobowiązany zapoznać się ze stanowiskiem każdej ze stron, zachowując bezstronność w ocenie tych stanowisk;
- Dyrektor podejmuje działanie na pisemny wniosek któregoś z organów–strony sporu;
- o swoim rozstrzygnięciu wraz z uzasadnieniem Dyrektor informuje na piśmie zainteresowanych w ciągu 14 dni od dnia złożenia informacji o sporze.
- W przypadku sporu między organami Szkoły, w którym stroną jest Dyrektor, powoływany jest zespół mediacyjny. W skład zespołu mediacyjnego wchodzi po jednym przedstawicielu organów Szkoły, z tym, że Dyrektor wyznacza swojego przedstawiciela do pracy w zespole.
- Zespół mediacyjny w pierwszej kolejności przeprowadza postępowanie mediacyjne, a w przypadku niemożności rozwiązania sporu, podejmuje decyzję w drodze głosowania.
- Strony sporu są zobowiązane przyjąć rozstrzygnięcie zespołu mediacyjnego jako rozwiązanie ostateczne.
- Każdej ze stron przysługuje wniesienie zażalenia do organu prowadzącego.
Rozdział 4
Organizacja Szkoły
§ 15
Ogólne zasady funkcjonowania Szkoły
- Do Szkoły przyjmuje się uczniów na wniosek rodziców na podstawie orzeczenia do kształcenia specjalnego oraz skierowania Starosty Sieradzkiego lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wydanej przez zespół orzekający z poradni psychologiczno–pedagogicznej.
- Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny Szkoły opracowany przez Dyrektora Szkoły po zasięgnięciu opinii organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, zrzeszających nauczycieli.
- Arkusz organizacyjny Szkoły zatwierdza organ prowadzący, po uprzednim wyrażeniu opinii przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad Szkołą.
- Terminy rozpoczynania i kończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określają odrębne przepisy. Dyrektor Szkoły przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zapoznaje Radę Pedagogiczną na jej zebraniu ze szczegółowym kalendarzem organizacji roku szkolnego. Może także ustalić w danym roku szkolnym dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno- wychowawczych w wymiarze do 8 dni dla szkoły podstawowej
i do 4 dni dla szkoły ponadpodstawowej, przy akceptacji Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. - W dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych Szkoła organizuje zajęcia wychowawczo-opiekuńcze. Szkoła informuje rodziców o możliwości udziału uczniów w zajęciach wychowawczo–opiekuńczych organizowanych w tych dniach.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, niezależnie od dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych Dyrektor Szkoły po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, może za zgodą organu prowadzącego ustalić inne dodatkowe dni wolne, pod warunkiem zrealizowania zajęć przypadających w te dni w wyznaczone soboty.
- Organizację stałych, obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć dydaktycznych i wychowawczych określa tygodniowy rozkład zajęć opracowany przez Dyrektora Szkoły na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego Szkoły na dany rok szkolny, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy ucznia i nauczyciela.
- Okresem przeznaczonym na realizację programu nauczania jednej klasy jest rok szkolny, który dzieli się na dwa półrocza zakończone klasyfikacją uczniów.
§ 16
Przebieg edukacji
- Edukacja w szkole podstawowej przebiega w następujących etapach:
- I etap: oddziały klas I-III–edukacja wczesnoszkolna;
- II etap: oddziały klas IV–VIII.
- Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy.
- Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego Rada Pedagogiczna po uzyskaniu opinii zespołu, zgody rodziców może przedłużyć okres nauki
- w szkole podstawowej:
- o jeden rok-na I etapie edukacyjnym, nie później niż do końca roku szkolnego w klasie III,
- o dwa lata-na II etapie edukacyjnym, nie później niż do końca roku szkolnego w klasie VIII;
- w szkole ponadpodstawowej:
- o dwa lata - w przypadku gdy uczniom tym nie przedłużono okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym,
- o jeden rok – w przypadku gdy uczniom tym przedłużono okres nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym.
- Szkoła gromadzi, w indywidualnej teczce, dla każdego ucznia, uczestnika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dokumentację badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szczególności przez pedagoga, psychologa, logopedę, lekarza oraz innego specjalistę, a także indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne i wielospecjalistyczne oceny poziomu funkcjonowania ucznia.
§ 17
Organizacja zajęć w Szkole
- Podstawową formą pracy Szkoły są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze prowadzone w systemie klasowo-lekcyjnym. Godzina lekcyjna trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach Dyrektor Szkoły podejmuje decyzję o prowadzeniu zajęć w innym wymiarze.
- Tygodniowy rozkład zajęć klas I-III określa ogólny przydział czasu na poszczególne zajęcia, szczegółowy rozkład dzienny ustala nauczyciel.
- Podstawową jednostką organizacyjną Szkoły jest oddział złożony z uczniów, którzy w roku szkolnym uczą się wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych planem nauczania i programami wpisanymi do Szkolnego Zestawu Programów dla danego etapu edukacyjnego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez Dyrektora Szkoły.
- Liczba uczniów w klasie wynosi:
- w oddziale dla uczniów z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera–nie więcej niż 4;
- w oddziale dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym–nie więcej niż 4;
- w oddziale dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z wyłączeniem uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – nie więcej niż 6;
- w oddziale dla uczniów niesłyszących i słabosłyszących – nie więcej niż 8;
- w oddziale dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – nie więcej niż 8;
- w oddziale dla uczniów niewidomych i słabowidzących – nie więcej niż 10;
- w oddziale dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją – nie więcej niż 12;
- w oddziale dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim – nie więcej niż 16;
- w oddziale zorganizowanym dla uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności, o których mowa w pkt 1,3,4 i 6-8– nie więcej niż 5;
- uchylony[5].
- Na zajęciach w ramach wczesnego wspomagania rozwoju liczba dzieci w grupie nie może przekroczyć 3.
- Na zajęciach świetlicowych liczba uczniów niepełnosprawnych pozostających pod opieką jednego nauczyciela odpowiada liczbie uczniów, o której mowa w ustępie 4.
- W Szkole dopuszcza się organizację nauczania w klasach łączonych na wszystkich obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, zachowując zasadę niełączenia klas z różnych etapów edukacyjnych.
- W oddziałach klas IV – VIII dokonuje się podziału na grupy z zachowaniem zasad wynikających z odrębnych przepisów.
- Szkoła może prowadzić nauczanie indywidualne na podstawie orzeczenia poradni psychologiczno–pedagogicznej.
- Dyrektor Szkoły powierza każdy oddział szczególnej opiece wychowawczej jednemu z nauczycieli uczących w tym oddziale, zwanemu dalej wychowawcą.
- Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej wskazane jest, aby wychowawca opiekował się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego.
- Zmiana wychowawcy może nastąpić w przypadku:
- rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem;
- z przyczyn losowych (np. długotrwałe zwolnienie lekarskie, urlop rodzicielski, urlop dla poratowania zdrowia);
- na pisemny wniosek rodziców wraz z uzasadnieniem złożonym Dyrektorowi Szkoły, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, wniosek powinien uzyskać akceptację 2/3 rodziców uczniów. Dyrektor po dokładnym zbadaniu sprawy podejmuje decyzję i informuje o niej pisemnie rodziców w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku;
- innych przyczyn wskazanych przez Dyrektora.
§ 18
Bezpieczeństwo w Szkole
- Szkoła realizuje zadania opiekuńcze odpowiednio do wieku uczniów i potrzeb środowiskowych oraz obowiązujących w szkołach przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny, w tym w szczególności sprawuje opiekę nad uczniami podczas zajęć obowiązkowych, nadobowiązkowych, pozalekcyjnych oraz podczas pobytu dzieci w świetlicy szkolnej.
- W celu zapewnienia uczniom bezpieczeństwa Szkoła podejmuje następujące działania:
- uczniowie przebywający w Szkole pozostają pod nadzorem wszystkich pracowników Szkoły, których obowiązkiem jest natychmiastowa reakcja na wszelkie przejawy naruszenia bezpieczeństwa ucznia, stosując przyjęte w Szkole ustalenia;
- dla uczniów dochodzących i dojeżdżających dyżur pełni jeden nauczyciel (w ramach zajęć świetlicowych) na godzinę przed rozpoczęciem nauki w szkole;
- podczas przerw międzylekcyjnych dyżur pełni wyznaczony przez dyrektora nauczyciel oprócz dyrektora, wicedyrektora społecznego i nauczycieli klas dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym;
- nauczyciele pracujący z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym pełnią dyżur w swojej klasie na każdej przerwie;
- opiekę nad uczniami podczas transportu samochodem szkolnym sprawuje wyznaczony opiekun;
- niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek zajęć w Szkole bez nadzoru upoważnionej do tego osoby;
- każdy nauczyciel systematycznie kontroluje miejsce, w którym prowadzi zajęcia, dostrzeżone zagrożenia niezwłocznie zgłasza Dyrektorowi Szkoły;
- każdy nauczyciel systematycznie kontroluje obecność uczniów na swojej lekcji, reaguje na samowolne opuszczenie klasy lub Szkoły przez ucznia;
- w salach o zwiększonym ryzyku wystąpienia wypadku każdy prowadzący zajęcia dba o przestrzeganie zasad BHP, oraz opiekun sali lekcyjnej opracowuje regulamin pracowni, a w nim określa zasady bezpieczeństwa i na początku każdego roku szkolnego zapoznaje z nimi uczniów;
- w sali gimnastycznej nauczyciel prowadzący zajęcia sprawdza stan techniczny urządzeń i sprzętu sportowego przed rozpoczęciem zajęć, wszystkie ćwiczenia powinny być przeprowadzane z zastosowaniem metod i urządzeń zapewniających pełne bezpieczeństwo ćwiczącym, dba o dobrą organizację zajęć i zdyscyplinowanie uczniów, dostosowuje wymagania i formy zajęć do możliwości fizycznych uczniów, a stopień trudności i intensywności ćwiczeń dostosowuje do aktualnej sprawności fizycznej i wydolności ćwiczących, asekuruje uczniów podczas ćwiczeń na przyrządach;
- uczestnika zajęć uskarżającego się na dolegliwości zdrowotne zwalania się w danym dniu z wykonywania planowych ćwiczeń, informując o niedyspozycji rodziców (prawnych opiekunów) ucznia, ale nie zwalnia się z zajęć edukacyjnych (uczeń nie ćwiczy, jest biernym obserwatorem zajęć);
- nauczyciele wychowawcy świetlicy sprawują opiekę i prowadzą zajęcia zgodnie z zasadami BHP;
- wyznaczeni nauczyciele sprawują opiekę nad uczniami przebywającymi na stołówce szkolnej w związku z korzystaniem przez nich z posiłków;
- nauczyciel może podjąć decyzję o zmianie miejsca lub czasu zajęć, odwołaniu ich lub przerwaniu w przypadku ujawnienia zagrożenia stanu bezpieczeństwa uczniów;
- nauczyciele mają obowiązek zapoznać uczniów z zasadami i metodami pracy zapewniającymi bezpieczeństwo i higienę przy wykonywaniu czynności, które tego wymagają;
- opiekun pracowni komputerowej zobowiązany jest do aktualizowania oprogramowania zabezpieczającego przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów;
- nauczyciele/organizatorzy zabawy szkolnej odpowiadają za jej prawidłowy przebieg i ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa podczas jej trwania, do momentu jej zakończenia i opuszczenia Szkoły przez uczestniczących w niej uczniów;
- wychowawcy klas oddziałów klas I-III oraz zespołów dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym odpowiadają za bezpieczeństwo uczniów, którzy przebywają na placu zabaw lub na terenie ogródka dydaktycznego pod ich opieką;
- uchylony[6];
- uchylony[7];
- uchylony[8];
- wychowawcy klas omawiają lub przypominają zasady bezpieczeństwa w Szkole i poza nią w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, przed dniami dodatkowo wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, przerwą świąteczną, feriami zimowymi i letnimi oraz przed każdym wyjściem poza teren Szkoły i wycieczką;
- pielęgniarka środowiskowa pracuje według ustalonego harmonogramu oraz według potrzeb Szkoły, ponadto jest obecna podczas wybranych uroczystości szkolnych;
- pracownicy administracji i obsługi są zobowiązani do natychmiastowego reagowania na przejawy zachowań uczniów mogące stanowić zagrożenia dla ich bezpieczeństwa i zdrowia oraz informować o tym fakcie nauczyciela, wychowawcę oddziału lub Dyrektora Szkoły.
- Ustala się następujące zasady pełnienia dyżurów nauczycielskich:
- nauczyciele pełnią dyżury według harmonogramu ustalonego na dany rok szkolny;
- w miesiącach wiosennych i letnich (w pogodne dni i na ustalony sygnał dźwiękowy) nauczyciele dyżurują także na terenie zielonym przed budynkiem szkoły wg ustalonego harmonogramu;
- miejscem dyżuru nauczycieli są hole, korytarze, szatnie, sanitariaty;
- dyżury pełnione są w czasie poprzedzającym rozpoczęcie zajęć szkolnych, podczas przerw międzylekcyjnych do zakończenia zajęć w Szkole;
- dyżur jest pełniony aktywnie, niedopuszczalne jest w tym czasie przeprowadzanie rozmów z rodzicami uczniów, nauczycielami dyżurującymi czy innymi osobami oraz wykonywanie czynności, które przeszkadzają w rzetelnym pełnieniu dyżuru;
- nauczyciele dyżurujący zapobiegają niebezpiecznym zabawom i zachowaniom na korytarzach, w sanitariatach, nie dopuszczają do samowolnego opuszczania budynku, eliminują wszystkie sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu uczniów, wydają zakazy i egzekwują ich wykonywanie przez uczniów;
- w razie nieobecności nauczyciela dyżur pełni zastępujący go nauczyciel lub Dyrektor Szkoły wyznacza innego nauczyciela do pełnienia dyżuru;
- wychowawcy oddziałów klas I-III oraz nauczyciele pracujący z uczniami z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym pełnią dyżury zgodnie z ustalonym harmonogramem, a w pozostałym czasie stale sprawują opiekę nad uczniami swojego oddziału;
- w oddziałach klas I-III oraz w klasach zespołów edukacyjno-terapeutycznych w przypadku zmiany nauczyciela uczącego w związku z nauczaniem religii, etyki, języka obcego i wychowania fizycznego, nauczyciele są zobowiązani do bezpośredniego przekazania opieki nauczycielowi uczącemu.
- Ustala się następujący tryb postępowania podczas zaistnienia wypadku uczniowskiego:
- nauczyciel, będący świadkiem wypadku udziela poszkodowanemu pierwszej pomocy oraz zawiadamia o wypadku Dyrektora Szkoły;
- jeżeli wypadek został spowodowany niesprawnością techniczną pomieszczenia lub urządzeń, miejsce to pozostawia się nienaruszone w celu dokonania oględzin lub szkicu;
- jeżeli do wypadku doszło w godzinach popołudniowych lub wieczornych, nauczyciel udziela poszkodowanemu pierwszej pomocy, zawiadamia rodziców ucznia oraz Dyrektora Szkoły, w razie konieczności wzywa pogotowie ratunkowe;
- jeżeli wypadek zdarzył się w czasie wycieczki, wszystkie stosowne decyzje podejmuje kierownik wycieczki i ponosi za nie odpowiedzialność oraz powiadamia o zdarzeniu rodziców ucznia i Dyrektora Szkoły;
- o każdym wypadku Dyrektor Szkoły lub upoważniony przez niego pracownik Szkoły zawiadamia niezwłocznie:
- rodziców (opiekunów) poszkodowanego,
- pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
- społecznego inspektora pracy,
- organ prowadzący szkołę lub placówkę,
- radę rodziców,
- o wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym zawiadamia niezwłocznie prokuratora i organ sprawujący nadzór pedagogiczny,
- o wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, zawiadamia niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.
- Dyrektor Szkoły powołuje zespół powypadkowy, który przeprowadza postępowanie powypadkowe i sporządza w trzech egzemplarzach protokół powypadkowy w ciągu 14 dni od wypadku.
- Uczniowi uskarżającemu się na dolegliwości zdrowotne pomocy udzielają nauczyciele Szkoły, którzy aktualnie prowadzą z nim zajęcia. Następnie powiadamia się rodziców lub opiekunów, który odbierają dziecko ze Szkoły i przejmują nad nim opiekę.
- w przypadku niemożności nawiązania kontaktu z rodzicami, wzywa się fachową pomoc medyczną, która przejmuje opiekę nad uczniem. W dalszym ciągu podejmuje się próby nawiązania kontaktu z rodzicami.
- Niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek zajęć w Szkole bez nadzoru osoby do tego upoważnionej.
- Jeżeli pomieszczenie lub miejsce, w którym mają być prowadzone zajęcia, sprzęt lub wyposażenie tych miejsc stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa nie należy dopuścić do rozpoczęcia zajęć. Jeżeli zagrożenie ujawni się w czasie prowadzenia zajęć, należy je bezzwłocznie przerwać i opuścić zagrożone miejsce.
- Miejsca pracy oraz pomieszczenia, do których nie mają wstępu osoby nieuprawnione, odpowiednio się oznacza i zabezpiecza przed swobodnym do nich dostępem.
- Pomieszczenia Szkoły, a w szczególności pokój nauczycielski, pokój nauczycieli wychowania fizycznego, kuchnia, świetlica wyposażone są w środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy. Nauczyciele i pracownicy są przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
- W salach lekcyjnych, w pracowniach oraz w sali gimnastycznej znajdują się regulaminy korzystania z tych pomieszczeń, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Przy urządzeniach technicznych wywieszone są w widocznych miejscach instrukcje bezpiecznej obsługi, a każdy uczeń powinien być z nimi zapoznany przed rozpoczęciem pracy.
- Nauczyciele mają obowiązek zapoznać uczniów z zasadami, metodami pracy zapewniającymi bezpieczeństwo i higienę przy wykonywaniu czynności tego wymagających.
§ 19
Organizacja zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
- W Szkole są organizowane zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, zwanych dalej uczestnikami tych zajęć, posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydane przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradniach specjalistycznych.
- Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze organizuje się dla uczestników zajęć od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 25 lat.
- W odniesieniu do uczestników zajęć z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, celem pracy jest:
- rozwijanie zainteresowania otoczeniem;
- kształtowanie komunikowania się z otoczeniem na poziomie odpowiadającym indywidualnym możliwościom;
- uzyskanie na miarę możliwości niezależności od innych osób w codziennym funkcjonowaniu;
- zapewnienie opieki specjalistycznej, psychologiczno-pedagogicznej, higienicznych i bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki.
- Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze organizowane są w formie zajęć indywidualnych lub zespołowych (w zespołach 2-4 osobowych) .
- Godzina zajęć rewalidacyjno-wychowawczych trwa 60 minut.
- Dokumentacja realizacji zajęć rewalidacyjno-wychowawczych zawiera: dziennik zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, w którym dokumentuje się przebieg zajęć w danym roku szkolnym, zeszyt obserwacji każdego uczestnika zajęć oraz indywidualne programy rewalidacyjno-wychowawcze.
§ 20
Organizacja zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dzieci
- Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju uruchamia Dyrektor Szkoły na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, podania rodziców i uzyskaniu skierowania od organu prowadzącego.
- Cele zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dzieci:
- pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka;
- wspieranie rodziny dziecka w procesie terapeutycznym oraz radzeniu sobie w sytuacji, w której się znaleźli.
- Zadania zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dzieci:
- ustalenie, na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, kierunków i harmonogramu działań w zakresie wczesnego wspomagania i wsparcia rodziny dziecka;
- realizowanie z dzieckiem zajęć wczesnego wspomagania rozwoju skoordynowanych z działaniami innych specjalistów;
- współpraca z innymi podmiotami prowadzącymi terapię dziecka;
- współpraca z podmiotami leczniczymi, zapewnienie wsparcia medyczno-rehabilitacyjnego, udzielanie wskazówek dotyczących doboru odpowiednich wyrobów medycznych, konsultacji ze specjalistami;
- w razie potrzeby współpraca z ośrodkiem pomocy społecznej w celu zapewnienia dziecku i jego rodzinie pomocy;
- opracowanie i realizowanie z dzieckiem i jego rodziną indywidualnego programu wczesnego wspomagania;
- ocenianie postępów oraz trudności w funkcjonowaniu dziecka;
- identyfikowanie i eliminowanie barier i ograniczeń w środowisku utrudniających jego aktywność i uczestnictwo w życiu społecznym;
- poprawę funkcjonowania dziecka, wzmacnianie jego uczestnictwa w życiu społecznym;
- przygotowanie do nauki w szkole;
- udzielenie pomocy rodzicom poprzez wsparcie w procesie pełnej akceptacji dziecka, wspólne rozpoznanie zachowań dziecka, ich interpretacja i uwrażliwienie na adekwatne, konsekwentne reagowanie na nie, udzielanie instruktaży i porad oraz prowadzenie konsultacji w zakresie pracy z dzieckiem:
- pomoc w przystosowaniu warunków w środowisku domowym do potrzeb dziecka oraz w pozyskaniu i wykorzystaniu w pracy z dzieckiem odpowiednich środków dydaktycznych i niezbędnego sprzętu,
- umożliwienie kontaktu z innymi rodzicami znajdującymi się w podobnej sytuacji.
- W skład zespołu ds. wczesnego wspomagania dziecka wchodzą:
- Pedagog posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka;
- Psycholog;
- Logopeda.
- Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania dziecka są organizowane w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu. Miesięczny wymiar godzin zajęć ustala Dyrektor Szkoły w zależności od potrzeb i możliwości psychofizycznych dziecka, określonych przez zespół.
- Zajęcia przyznawane są zgodnie ze wskazaniami poradni psychologiczno-pedagogicznej zawartymi w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
- Zajęcia odbywają się w salach terapeutycznych dostosowanych do możliwości i potrzeb małego dziecka wyposażonych w odpowiedni sprzęt i pomoce dydaktyczne.
§ 21
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
- Uczniom, którym z przyczyn rozwojowych, rodzinnych lub losowych potrzebna jest pomoc i wsparcie Szkoła udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz materialnej.
- Osobą, do której należy planowanie i koordynowanie udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej we współpracy z nauczycielami i specjalistami jest wychowawca klasy, który opracowuje z uwzględnieniem zaleceń poradni zawartych orzeczeniach i opiniach indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w Szkole rodzicom uczniów i nauczycielom polega na wspieraniu ich w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielają nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści wykonujący w Szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagog, logopeda, doradca zawodowy, terapeuci we współpracy z: rodzicami, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi.
- O potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną informuje się rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole jest organizowana podczas bieżącej pracy, a także w formie:
- zajęć rozwijających uzdolnienia;
- zajęć rozwijających umiejętności uczenia się;
- zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
- dydaktyczno-wyrównawczych
- zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w przypadku uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych;
- porad i konsultacji;
- Godzina zajęć trwa 45 minut.
- W przypadku stwierdzenia, że konieczne jest objęcie ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną, Dyrektor ustala formy udzielania tej pomocy, okres ich udzielania oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane. Przy ustalaniu wymiaru poszczególnych form udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej uwzględnia się wymiar godzin ustalony dla poszczególnych form udzielania uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej biorąc pod uwagę określoną w arkuszu organizacji placówki odpowiednio liczbę godzin zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz innych zajęć wspomagających proces kształcenia lub liczbę godzin zajęć prowadzonych przez nauczycieli i wychowawców grup wychowawczych.
8a. W sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19 pomoc psychologiczno- pedagogiczna ma zapewnić uczniom wsparcie w rozwoju, a także dodatkową opiekę, która wzmocni pozytywny klimat w Szkole oraz poczucie bezpieczeństwa uczniów.
- O ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, Dyrektor, wychowawca informuje pisemnie na zebraniu z rodzicami, rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia.
- Nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych i specjaliści udzielający uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej prowadzą dokumentację zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 22
Organizacja Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego
- W Szkole realizowany jest Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego, którego celem jest przygotowanie uczniów do trafnego wyboru drogi dalszego kształcenia i zawodu.
- Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego obejmuje szereg działań podejmowanych w celu przygotowania uczniów do wyboru zawodu, dalszego kierunku kształcenia, przygotowanie do wejścia na rynek pracy, skierowany jest do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym w Szkole Podstawowej i Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.
- Organizacją Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego koordynuje osoba wyznaczona przez Dyrektora Szkoły.
- Dyrektor może organizować dodatkowe zajęcia zwiększające zainteresowania i szanse zatrudnienia.
- Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego:
- w ramach pracy z uczniami obejmuje:
- wdrażanie uczniów do samopoznania,
- kształtowanie umiejętności analizy swoich mocnych i słabych stron,
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie,
- przygotowanie do samodzielności w trudnych sytuacjach życiowych, np.: egzamin, poszukiwanie pracy, adaptacja do nowych warunków, bezrobocie,
- pomoc w planowaniu kariery edukacyjno–zawodowej,
- udzielanie pomocy psychologiczno–pedagogicznej,
- konfrontowanie własnej samooceny z wymaganiami szkół i zawodów,
- poznawanie struktury i warunków przyjęć do szkół ponadpodstawowych,
- poznanie potrzeb rynku pracy i możliwości zatrudnienia na rynku lokalnym, krajowym i unijnym,
- diagnozę preferencji i zainteresowań zawodowych w odniesieniu do specyfiki wybieranych zawodów,
- kształtowanie umiejętności świadomego i realistycznego wyboru i poszukiwania pracy;
- w ramach pracy z rodzicami obejmuje:
- prezentację założeń pracy informacyjno–doradczej Szkoły na rzecz uczniów,
- zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców służące wspomaganiu rodziców w procesie podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych przez ich dzieci,
- indywidualną pracę z rodzicami uczniów z trudnościami: zdrowotnymi, emocjonalnymi, decyzyjnymi, intelektualnymi, rodzinnymi,
- udzielanie pomocy psychologiczno–pedagogicznej,
- doskonalenie umiejętności wychowawczych,
- gromadzenie, aktualizowanie i udostępnianie informacji edukacyjno–zawodowych,
- przedstawienie możliwości zatrudnienia na lokalnym rynku pracy;
- w ramach pracy z nauczycielami obejmuje:
- utworzenie i zapewnienie ciągłości działań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego,
- uzyskanie wsparcia i pomocy w pracy wychowawczej,
- lepsze rozumienie potrzeb uczniów, ich poglądów, oczekiwań wobec szkoły i rynku pracy,
- przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli-wychowawców,
- realizację zadań z zakresu przygotowania uczniów do wyboru drogi zawodowej i roli przyszłego pracownika.
6. Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego podlega corocznej ewaluacji.
§ 22a
Wychowanie do życia w rodzinie
- W Szkole Podstawowej w klasach IV- VIII z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim realizowane są zajęcia edukacyjne „Wychowanie do życia w rodzinie” zgodnie z treściami zawartymi w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
- Realizacja treści programowych zajęć stanowi spójną całość z działaniami wychowawczymi Szkoły, a w szczególności:
- wspiera wychowawczą rolę rodziny,
- promuje integralne ujęcie ludzkiej seksualności,
- kształtuje postawy prorodzinne, prozdrowotne i prospołeczne.
- Udział ucznia w zajęciach nie jest obowiązkowy.
- Uczeń nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice (prawni opiekunowie) zgłoszą Dyrektorowi Szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach.
- Uczeń pełnoletni nie bierze udziału w zajęciach jeżeli zgłosi Dyrektorowi Szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału w zajęciach.
- Uczniowie nie biorący udziału w zajęciach wychowania do życia w rodzinie mają zapewnioną opiekę w świetlicy szkolnej.
- Zajęcia nie podlegają ocenie i nie wpływają na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.
- W przypadku udziału ucznia w zajęciach, fakt ten odnotowuje się na świadectwie szkolnym w części przeznaczonej na dodatkowe zajęcia edukacyjne wpisem „uczestniczył(a)”.
- W każdym roku szkolnym przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel prowadzący zajęcia wraz z wychowawcą klasy na co najmniej jednym spotkaniu informuje rodziców uczniów niepełnoletnich oraz uczniów pełnoletnich o celach i treściach realizowanego programu nauczania, podręcznikach szkolnych oraz środkach dydaktycznych.
- Za przeprowadzenie spotkań, o których mowa w ustępie 9, odpowiedzialny jest Dyrektor Szkoły.
§ 23
Świetlica szkolna
- Szkoła jest zobowiązana zapewnić zajęcia świetlicowe dla uczniów, którzy pozostają w szkole dłużej ze względu na:
- czas pracy rodziców- na wniosek rodziców;
- organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia opieki w szkole.
- Przyjmowanie uczniów do świetlicy dokonuje się na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców/opiekunów prawnych dziecka - Karty zgłoszenia do świetlicy szkolnej zawierającej w szczególności:
- informację o czasie pobytu dziecka w świetlicy;
- wskazanie osób upoważnionych do odbioru dziecka ze świetlicy;
- sposób kontaktowania się z rodzicami/ opiekunami prawnymi, np. w razie wypadku lub w przypadku nieodebrania dziecka ze świetlicy po zakończonych zajęciach.
- Świetlica zapewnia uczniom bezpieczeństwo poprzez:
- stałą obecność wychowawcy w pomieszczeniu, w którym przebywają uczniowie;
- wyposażenie w meble, urządzenia i pomoce bezpieczne dla uczniów;
- zapoznanie uczniów korzystających ze świetlicy z jej regulaminem i systematyczne kontrolowanie jego przestrzegania.
- Do zadań nauczyciela wychowawcy świetlicy należy:
- organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej i odrabiania zadań domowych w świetlicy;
- organizowanie gier zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej w pomieszczeniach świetlicy i na powietrzu, mający na celu prawidłowy rozwój fizyczny dziecka;
- ujawnianie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz organizowanie zajęć w tym zakresie;
- stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze, organizowanie kulturalnej rozrywki oraz kształtowanie nawyków życia codziennego;
- upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia;
- rozwijanie samodzielności, samorządności oraz aktywności społecznej;
- współdziałanie z rodzicami, wychowawcami, nauczycielami, pedagogiem i psychologiem szkolnym.
- Nauczyciel - wychowawca świetlicy jest odpowiedzialny za:
- właściwą organizację zajęć wychowawczo-opiekuńczych;
- regularne, ustalone i uzgodnione z rodzicami rozkładem zajęć świetlicy, uczęszczanie dzieci na zajęcia;
- utrzymanie właściwego stanu estetycznego i higieniczno-sanitarnego pomieszczeń świetlicy;
- zdrowie i bezpieczeństwo dzieci powierzonych jego opiece (w czasie zajęć w świetlicy i poza nią);
- stosowanie wobec dzieci określonych regulaminem świetlicy nagród i kar;
- utrzymywanie stałego kontaktu z wychowawcami i rodzicami;
- prowadzenie dziennika zajęć świetlicy.
- Uczniowie uczęszczający do świetlicy mają w szczególności prawo do:
- korzystania z pomocy wychowawcy podczas odrabiania zadań domowych;
- uczestnictwa we wszystkich zajęciach organizowanych w świetlicy.
- Uczniowie uczęszczający do świetlicy mają w szczególności obowiązek:
- utrzymywania ładu i porządku w świetlicy;
- wykonywania poleceń nauczyciela wychowawcy;
- nie oddalania się ze świetlicy bez powiadomienia nauczyciela wychowawcy.
- Szczegółowy sposób funkcjonowania świetlicy szkolnej określa Dyrektor Szkoły w Regulaminie pracy świetlicy.
- Regulamin, o którym mowa w ustępie 8, określa w szczególności zasady organizacji zajęć, ramowy rozkład zajęć, rozkład dnia, godziny pracy świetlicy w danym roku szkolnym.
§ 24
Stołówka
- W Szkole uczniowie mają możliwość spożycia ciepłego posiłku – obiadu.
- Wysokość opłat za posiłki, ustala Dyrektor Szkoły w porozumieniu z firmą przystępującą do przetargu na przygotowanie i dostarczanie posiłków.
- Z obiadów mogą korzystać wszyscy chętni oraz uczniowie zakwalifikowani przez Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej, pod które podlegają uczniowie.
- Wydawanie obiadów dla uczniów koordynują i nadzorują nauczyciele dyżurujący na stołówce.
- Stołówka jest czynna od godz. 11.45 do 12.00 w dni nauki szkolnej.
§ 25
Biblioteka szkolna
- W Szkole funkcjonuje biblioteka.
- Biblioteka jest interdyscyplinarną pracownią szkolną służącą realizacji potrzeb dydaktyczno-wychowawczych, doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli, realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, realizacji edukacji czytelniczej i medialnej.
- Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy Szkoły na zasadach określonych w regulaminie biblioteki szkolnej.
- Pomieszczenie biblioteki umożliwiają:
- gromadzenie i upowszechnianie zbiorów;
- korzystanie ze zbiorów i wypożyczeń poza bibliotekę;
- prowadzenie zajęć dydaktycznych z uczniami;
- korzystanie ze zbiorów multimedialnych.
- Godziny pracy biblioteki umożliwiają dostęp do jej zbiorów podczas zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu. Godziny pracy biblioteki ustala Dyrektor Szkoły.
- Zasady wypożyczania książek, czasopism i zbiorów specjalnych oraz korzystania z nich, a także zasady zwrotu należności za materiały zniszczone i zagubione reguluje Regulamin biblioteki, który opracowuje nauczyciel bibliotekarz i zatwierdza Dyrektor Szkoły.
- Biblioteka funkcjonuje w oparciu o następujące zasady:
- biblioteką kieruje nauczyciel bibliotekarz, który ponosi materialną odpowiedzialność za zgromadzone zbiory;
- bezpośredni nadzór nad biblioteką sprawuje Dyrektor Szkoły. Zapewnia on bibliotece właściwe pomieszczenia, wyposażenie i środki finansowe warunkujące jej prawidłowe funkcjonowanie, bezpieczeństwo i nienaruszalność mienia;
- zbiory biblioteki obejmują dokumenty piśmiennictwa, materiały audiowizualne i multimedialne niezbędne do realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych Szkoły.
- Zadania nauczyciela bibliotekarza obejmują pracę pedagogiczną i prace organizacyjne.
- W ramach pracy pedagogicznej nauczyciel bibliotekarz zobowiązany jest do:
- udostępniania zbiorów;
- udzielania potrzebnych informacji;
- udzielania porad przy wyborze lektury;
- prowadzenie okresowo dla każdej klasy tematycznych zajęć bibliotecznych zgodnie z planem biblioteki w porozumieniu z wychowawcami lub nauczycielem języka polskiego;
- pomocy nauczycielom i wychowawcom w realizacji ich zadań dydaktyczno-wychowawczych, związanych z książką i innymi źródłami informacji;
- przedstawiania informacji, na podstawie prowadzonej statystyki wypożyczeń i obserwacji pedagogicznej, o poziomie czytelnictwa w poszczególnych klasach;
- prowadzenia różnych form upowszechniania czytelnictwa.
- W ramach prac organizacyjnych nauczyciel bibliotekarz zobowiązany jest do:
- gromadzenia i opracowywania zbiorów zgodnie z obowiązującymi przepisami;
- zabezpieczenia zbiorów przed zniszczeniem, ich wymiany, inwentaryzacji oraz odpisywania ubytków w tych materiałach;
- sporządzania planu pracy i rocznego sprawozdania z pracy;
- prowadzenia i rozbudowania warsztatu informacyjnego biblioteki;
- prowadzenia dokumentacji bibliotecznej.
11. W okresie stanu epidemii w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 uczeń ma prawo do dostępu do księgozbioru na zasadach wskazanych przez dyrektora określonych w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Zajęcia z nauczycielem biblioteki mogą odbywać się także z wykorzystaniem technik i metod porozumiewania się na odległość.
§ 26
Stowarzyszenia i organizacje
- W Szkole mogą działać stowarzyszenia i organizacje dziecięce i młodzieżowe o charakterze spójnym z charakterem Szkoły, określonym w jej Statucie i programie wychowawczo-profilaktycznym.
- Zgodę na podjęcie działalności stowarzyszenia lub organizacji na terenie Szkoły wydaje Dyrektor, określając jednocześnie warunki prowadzenia tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Rodziców.
- Przy Szkole działa Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Poszkodowanych w Wypadkach „Razem możemy wiele”.
- W Szkole działa Klub Absolwenta, którego sposób organizacji i realizacji działań określa Program Szkolnego Klubu Absolwenta Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie, który jest odrębnym dokumentem.
§ 27
Sposób organizacji i realizacji działań w zakresie wolontariatu
- Szkolny Klub Wolontariatu działa pod nadzorem Dyrektora i włącza się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą, prowadzoną przez Szkołę i związane z nią organizacje samorządowe i pozarządowe.
- Wolontariuszem może być każdy uczeń, który złoży w formie pisemnej deklarację i zgodę rodziców lub prawnych opiekunów na działalność w wolontariacie.
- Szczegółowy sposób organizacji i realizacji działań w zakresie wolontariatu określa Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu przy Zespole Szkół Specjalnych w Warcie, który jest odrębnym dokumentem.
- Organizacja i realizacja działań w zakresie wolontariatu może odbywać się z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość.
Rozdział 5
Nauczyciele i inni pracownicy Szkoły
§ 28
- W Szkole zatrudnia się nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi.
- Zasady zatrudniania nauczycieli i innych pracowników, o których mowa w ustępie 1. określają odrębne przepisy.
- Nauczyciele i pozostali pracownicy są zatrudniani według potrzeb na podstawie zatwierdzonego na dany rok szkolny arkusza organizacyjnego.
- Zadaniem pracowników niebędących nauczycielami jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania Szkoły, utrzymanie obiektu Szkoły i jego otoczenia w ładzie i czystości.
- Wszyscy pracownicy Szkoły są zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez Szkołę, uwzględniając obowiązujące w tym zakresie przepisy Statutu, wewnętrznych regulaminów i przyjętych w Szkole procedur.
- Szczegółowy zakres zadań nauczycieli i pozostałych pracowników określa Dyrektor Szkoły z uwzględnieniem:
- odpowiedzialności za życie, zdrowie, bezpieczeństwo uczniów w czasie zajęć organizowanych przez Szkołę;
- odpowiedzialności za powierzone mienie;
- współpracy z rodzicami;
- doskonalenia warsztatu pracy;
- realizacji zadań wynikających z obowiązujących regulaminów.
- W okresie stanu epidemii w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 realizacja zadań nauczycieli oraz innych pracowników szkoły odbywa się zgodnie z określoną przez dyrektora organizacją zajęć, w tym z wykorzystaniem metod porozumiewania się na odległość. Wszyscy pracownicy szkoły, a nauczyciele w szczególności, zobowiązani są do zapewnienia uczniom bezpieczeństwa w sieci.
- Nauczyciel zatrudniony w szkole na cały etat jest zobowiązany do dostępności w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Nauczyciel zatrudniony w szkole w wymiarze niższym niż pół etatu jest zobligowany do dostępności w wymiarze1 godziny w ciągu dwóch tygodni, w trakcie której odpowiednio do potrzeb prowadzą konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców. Godzina dostępności trwa 60 minut.
§ 29
Zakres zadań Wicedyrektora Społecznego Szkoły
- W Szkole tworzy się stanowisko Wicedyrektora Społecznego Szkoły.
- Stanowisko Wicedyrektora Społecznego Szkoły powierza Dyrektor Szkoły po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego Szkołę i Rady Pedagogicznej.
- Określa się następujący zakres kompetencji dla Wicedyrektora Społecznego Szkoły:
- kształtuje atmosferę sprzyjającą dobrej pracy nauczycieli, pracowników niepedagogicznych na rzecz dzieci i rodziców;
- podlega służbowo bezpośrednio Dyrektorowi Szkoły; jest obowiązany przestrzegać przepisów, regulaminów, procedur i ustaleń;
- jest upoważniony do wydawania wiążących poleceń i zaleceń w stosunku do wszystkich nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, po uprzednim uzgodnieniu z Dyrektorem Szkoły z zastrzeżeniem, że są zgodne z przepisami dotyczącymi ich pracy i nie dotyczą posług osobistych;
- zastępuje Dyrektora Szkoły w przypadku nagłej choroby lub wyjazdu, a w innych przypadkach na podstawie zarządzenia Dyrektora;
- podczas nieobecności w pracy Dyrektora odpowiada jednoosobowo za całokształt pracy Szkoły;
- odpowiada przed Dyrektorem Szkoły za pełną i terminową realizację powierzonych zadań:
- prawidłowe organizowanie zastępstw za nieobecnych nauczycieli i prowadzenie właściwej dokumentacji,
- realizację zadań wychowawczo-opiekuńczych oraz prawidłowe prowadzenie dokumentacji pedagogicznej,
- organizację dokumentacji pracy wychowawczo-dydaktycznej nauczycieli na bieżąco oraz na I i II półrocze,
- monitorowanie realizacji obowiązku szkolnego uczniów,
- współpracę z rodzicami i instytucjami;
- współpracuje z Dyrektorem w celu prawidłowego prowadzenia Szkoły;
- Wykonuje inne prace zlecone przez Dyrektora.
§ 30
Zakres zadań pomocy nauczyciela
- Do zadań pomocy nauczyciela należy:
- wspieranie uczniów w czasie realizacji zajęć i innych aktywności podejmowanych w szkole, zgodnie z zakresem i rodzajem wsparcia określonych w IPET, IPZ, współpracuje z nauczycielami i specjalistami w celu wdrożenia i realizacji procedur określających zadania i sposoby realizacji potrzeb uczniów;
- analizowanie potrzeb uczniów i wspieranie ich w stosowaniu indywidualnych pomocy, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych, podręczników, jak i dedykowanego sprzętu i wyposażenia;
- zgłaszanie potrzeb uczniów dyrektorowi lub wskazanej przez niego osobie celem zakupu i uzupełnienia niezbędnego sprzętu i wyposażenia dla uczniów oraz konieczności konserwacji, przeglądów i uzupełnienia w przypadku zużycia, usterek i wad występujących w wyniku użytkowania przez uczniów;
- przekazywanie informacji dyrektorowi i nauczycielom dotyczących zmiany potrzeb, stanu indywidualnego sprzętu i wyposażenia;
- informowanie nauczycieli, specjalistów i dyrektora szkoły o występujących trudnościach i postępach uczniów w celu modyfikacji działań podejmowanych w toku zajęć edukacyjnych i poza tymi zajęciami;
- Współpraca ta odbywa się również w toku komunikacji zdalnej, z uwzględnieniem metod i technik komunikacji dostępnej wszystkim podmiotom.
§ 31
Zakres zadań nauczyciela
- Nauczyciel sprawuje:
- bezpośrednią opiekę nad uczniami przebywającymi na terenie Szkoły podczas obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć pozalekcyjnych;
- opiekę nad uczniami podczas zajęć poza terenem Szkoły w trakcie wycieczek i zorganizowanych wyjść;
- opiekę nad uczniami podczas przerw międzylekcyjnych. Jest obowiązany do pełnienia dyżurów zgodnie z obowiązującym regulaminem oraz harmonogramem ustalającym porządek, czas i terminy dyżurów.
- Nauczyciel w ramach powierzonych mu obowiązków:
- wspiera rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności oraz zainteresowania;
- dba o pomoce dydaktyczne i powierzony mu sprzęt szkolny;
- stosuje przyjęte przez Szkołę zasady, warunki i sposób oceniania uczniów;
- bezstronnie i obiektywnie ocenia uczniów oraz sprawiedliwie ich traktuje;
- systematycznie rozwija i doskonali własne umiejętności dydaktyczne i wychowawcze oraz podnosi poziom wiedzy merytorycznej;
- przygotowuje uczniów do konkursów i olimpiad przedmiotowych oraz innych form współzawodnictwa naukowego i sportowego;
- udziela indywidualnej pomocy uczniom w przezwyciężaniu problemów w nauce;
- rozpoznaje odpowiednio indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów, w tym zainteresowań i uzdolnień oraz niezwłocznie udziela uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej w trakcie bieżącej z nim pracy;
- czynnie uczestniczy we wszystkich zebraniach i zespołach Rady Pedagogicznej, w skład których został powołany.
- Nauczyciel w szczególności ma prawo do:
- wyboru programu nauczania oraz jego realizacji z zastosowaniem podręcznika, materiału edukacyjnego do danych zajęć edukacyjnych lub jego realizacji bez zastosowania podręcznika lub ww. materiałów;
- decydowania o formach i metodach pracy w procesie dydaktycznym, wychowawczym i rewalidacyjnym;
- egzekwowania od uczniów sformułowanych przez siebie wymagań edukacyjnych;
- zgłaszania projektów innowacji pedagogicznych;
- wystąpienia z wnioskiem do Dyrektora Szkoły o odstąpienie od realizacji niektórych treści nauczania objętych obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi w sytuacji prowadzenia zajęć indywidualnego nauczania.
- Nauczyciel ponosi w szczególności odpowiedzialność za:
- prawidłowy przebieg prowadzonych przez siebie zajęć dydaktycznych, wychowawczych, rewalidacyjnych i stosowanie w nich właściwych metod pracy;
- jakość i wyniki pracy dydaktyczno-wychowawczej;
- włączanie się w proces edukacyjny Szkoły zgodnie z jej charakterem, Programem wychowawczo-profilaktycznym Szkoły;
- uwzględnienie w procesie edukacyjnym indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów;
- życie, zdrowie i bezpieczeństwo powierzonych jego opiece uczniów podczas zajęć prowadzonych w Szkole i poza nią;
- przestrzeganie wewnątrzszkolnych zasad, warunków i sposobu oceniania;
- powierzone mu mienie Szkoły.
- Praca nauczyciela podlega ocenie zgodnie z odrębnymi przepisami.
§ 32
Zakres zadań wychowawcy
- Zadaniem wychowawcy jest sprawowanie opieki wychowawczej nad uczniami, a w szczególności:
- tworzenie warunków wspomagających rozwój ucznia;
- przygotowanie ucznia do życia w rodzinie i społeczeństwie;
- podejmowanie działań umożliwiających rozwiązywanie konfliktów w zespole uczniów.
- Wychowawca w celu realizacji zadań, o których mowa w ustępie 1:
- otacza indywidualną opieką każdego ze swoich wychowanków;
- współdziała z nauczycielami uczącymi w jego oddziale, uzgadniając z nimi i koordynując działania wychowawcze wobec ogółu uczniów, a także wobec tych uczniów, którym potrzebna jest indywidualna opieka;
- utrzymuje systematyczny kontakt z rodzicami uczniów w celu:
- poznania i ustalenia potrzeb dydaktyczno-wychowawczych ich dzieci,
- udzielania im pomocy w oddziaływaniach wychowawczych,
- włączania ich w sprawy życia klasy i Szkoły,
- informowania o postępach w nauce i zachowaniu ucznia,
- powiadamiania o przewidywanej dla ucznia śródrocznej/rocznej ocenie niedostatecznej na 30 dni przed zebraniem klasyfikacyjnym Rady Pedagogicznej,
- współpracuje z pedagogiem, psychologiem, logopedą w rozpoznawaniu różnorodnych potrzeb uczniów;
- Wychowawca klasy jest zobowiązany zapoznać uczniów z :
- zasadami postępowania w razie zauważenia ognia;
- sygnałami alarmowymi na wypadek zagrożenia;
- z planami ewakuacji, oznakowaniem dróg ewakuacyjnych;
- zasadami zachowania i wynikającymi z tego obowiązkami w czasie zagrożenia.
- Wychowawca jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji klasy: dziennika lekcyjnego, arkuszy ocen, indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego, wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia i innej ustalonej w Szkole dokumentacji szkolnej.
- Wychowawca ma prawo korzystać w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony pedagoga, psychologa i logopedy szkolnego, Dyrektora Szkoły, Rady Pedagogicznej, a także ze strony wyspecjalizowanych w tym zakresie placówek i instytucji oświatowych i naukowych.
- Wychowawca ustala spójne z Programem wychowawczo-profilaktycznym treści i formy zajęć tematycznych na godzinach przeznaczonych do dyspozycji wychowawcy.
- Wychowawca ustala uczniowi ocenę zachowania w oparciu o obowiązujące w Szkole zasady oceny zachowania uczniów.
- Szczegółowe formy spełniania zadań wychowawcy polegają na:
- programowaniu i organizowaniu procesu wychowania w zespole klasowym, w tym opracowaniu planu wychowawczo – profilaktycznego na dany rok szkolny;
- dbaniu o systematyczne uczęszczanie uczniów do Szkoły, analizie frekwencji uczniów i klasy;
- udzielaniu porad w zakresie możliwości dalszego kształcenia we współpracy z nauczycielem koordynującym zadania z zakresu doradztwa zawodowego w Szkole;
- informowaniu uczniów i rodziców o zasadach oceny zachowania;
- utrzymywaniu stałych kontaktów z rodzicami uczniów;
- organizowaniu zebrań klasowych i konsultacji z rodzicami.
- Wychowawca odpowiada za:
- osiąganie zamierzonych celów wychowawczych powierzonego mu oddziału;
- zapewnienie odpowiedniego poziomu opieki i pomocy indywidualnej dla swoich wychowanków znajdujących się w trudnej sytuacji szkolnej lub społecznej;
- bezpieczeństwo wychowanków w czasie organizowanych imprez klasowych, wycieczek, spotkań.
§ 33
Zakres zadań pedagoga szkolnego
- Pomoc wychowawcom oddziałów w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów oraz analizowaniu przyczyn niepowodzeń szkolnych i trudności wychowawczych poprzez:
- obserwację zachowania poszczególnych uczniów i oddziału;
- rozmowy indywidualne i uczestnictwo w godzinach wychowawczych oraz innych spotkaniach oddziału;
- analizowanie wyników nauczania i zachowania uczniów;
- rozmowy z rodzicami;
- wywiady środowiskowe;
- udział w zebraniach z rodzicami;
- udzielanie porad wychowawczych;
- prowadzenie lub organizowanie prelekcji i dyskusji na tematy ważne i interesujące uczniów i rodziców.
- Określenie form i sposobów udzielania pomocy uczniom poprzez wydawanie opinii i zaleceń dotyczących stymulowania rozwoju oraz pokonywania przez uczniów trudności rozwojowych i wyrównywania braków w nauce.
- Występowanie do Dyrektora Szkoły, po uzgodnieniu z wychowawcą oddziału, nauczycielami przedmiotów, poradnią psychologiczno–pedagogiczną i rodzicami o zorganizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów wymagających takiej pomocy.
- Współorganizowanie zajęć dydaktycznych dla uczniów z deficytami rozwojowymi, w tym nauczania indywidualnego i rewalidacji, oraz udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom realizującym indywidualny program lub tok nauki.
- Działania na rzecz zorganizowania opieki i pomocy socjalnej uczniom, których rodzice znajdują się w trudnej sytuacji finansowej poprzez współdziałanie z instytucjami i organizacjami udzielającymi wsparcia materialnego.
- Współpraca z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i poradniami specjalistycznymi w zakresie konsultacji metod i form pomocy udzielanej uczniom oraz w zakresie specjalistycznej diagnozy w indywidualnych przypadkach.
- Prowadzenie terapii indywidualnej i grupowej.
- Prowadzenie dokumentacji – dziennika pedagoga oraz indywidualnych teczek uczniów zawierających informację o przeprowadzonych badaniach i zaleconych wobec ucznia działaniach.
- Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.
§ 34
Zakres zadań psychologa szkolnego
- Prowadzenie doradztwa psychologicznego dla wychowanków, nauczycieli, rodziców.
- Prowadzenie badań diagnostycznych wychowanków na użytek wewnętrzny.
- Prowadzenie rozmów terapeutycznych i innych form terapii indywidualnej dla wychowanków wykazujących zaburzenia w adaptacji, agresywnych, zahamowanych, nadpobudliwych, wykazujących reakcje lękowe itp..
- Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb i możliwości wychowanków oraz analizowanie niepowodzeń i trudności szkolnych.
- Określanie form i sposobów udzielania pomocy wychowankom.
- Współpraca z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami w minimalizowaniu zaburzeń rozwojowych i zapobieganiu zaburzeniom zachowania i adaptacji wychowanków.
- Doradztwo i koordynowanie oddziaływań wychowawczych w zakresie preorientacji i orientacji zawodowej uczniów.
- Koordynowanie oddziaływań wychowawczych zapobiegającym uzależnieniom.
- Inicjowanie różnych form pomocy psychologiczno–wychowawczej w środowisku szkolnym i pozaszkolnym wychowanka.
- Opiniowanie promowania uczniów poza normalnym trybem.
- Opiniowanie wydłużania etapu edukacyjnego uczniowi.
§ 35
Zakres zadań logopedy szkolnego
- Korygowanie wad i zaburzeń mowy, a w szczególności:
- diagnozowanie wad i zaburzeń mowy;
- ustalanie postępowania rewalidacyjnego;
- systematyczne usuwanie wad wymowy;
- udzielanie instruktażu rodzicom;
- współpraca z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
§ 36
Zespoły nauczycielskie
- Dyrektor Szkoły powołuje spośród nauczycieli zespoły nauczycieli prowadzących zajęcia w danym oddziale, wychowawcze lub inne zespoły problemowo-zadaniowe.
- Utworzenie, ustalenie składu osobowego, określenie zakresu działalności zespołu wymaga formy uchwały Rady Pedagogicznej.
- Likwidacja zespołu następuje w trybie przewidzianym dla jego powołania.
- Pracą zespołu kieruje przewodniczący powołany przez Dyrektora Szkoły, na wniosek zespołu.
- Przewodniczący zespołu jest odpowiedzialny za:
- sporządzenie planu pracy zespołu na dany rok szkolny, zgodnego z zadaniami ustalonymi w planie pracy szkoły oraz potrzebami zespołu;
- dokumentacje zebrań zespołu;
- opracowanie wniosków dotyczących tematyki spotkań, organizacji pracy zespołu;
- przedstawienie Radzie Pedagogicznej sprawozdania z pracy zespołu.
- Odwołanie przewodniczącego zespołu przed upływem kadencji następuje w trybie przewidzianym dla jego powołania.
- Zespoły działają według opracowanych planów pracy.
- Zebrania zespołów są protokołowane.
- Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale tworzą zespół, którego zadaniem jest w szczególności:
- ustalenie zestawu programów nauczania dla danego oddziału oraz jego modyfikowanie w miarę potrzeb;
- korelowanie treści przedmiotowych przekazywanych na poszczególnych przedmiotach;
- zintegrowanie wysiłków wszystkich uczących w danym oddziale nauczycieli w celu stworzenia właściwego oddziaływania emocjonalnego i wychowawczego na cały zespół klasowy;
- analizowanie uzyskiwanych efektów kształcenia i rekomendowanie stosownych wniosków związanych ze zmianą organizacji kształcenia Radzie Pedagogicznej;
- organizowanie wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego oraz doradztwa metodycznego, w tym dla początkujących nauczycieli;
- opiniowanie przygotowanych w szkole innowacyjnych programów nauczania;
- współdziałanie w organizowaniu szkolnych pracowni przedmiotowych, a także w uzupełnianiu ich wyposażenia;
- opracowanie szczegółowych kryteriów oceniania uczniów oraz sposób badania wyników nauczania;
- przygotowanie propozycji zadań do przeprowadzenia próbnego egzaminu uczniów klasy ósmej.
- Nauczyciele, którym powierzono szczególnej opiece oddział szkolny, tworzą zespół wychowawczy, którego zadania to:
- zorganizowanie współpracy wychowawców dla uzgodnienia sposobów realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego Szkoły;
- organizowanie wewnątrzszkolnego doskonalenia w zakresie radzenia sobie z trudnościami wychowawczymi uczniów Szkoły;
- opracowanie szczegółowych kryteriów oceniania zachowania uczniów;
- współdziałanie w zakresie organizowania i przeprowadzania imprez ogólnoszkolnych i środowiskowych;
- wspieranie wychowawcy klasy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych;
- wnioskowanie do Dyrektora Szkoły o wyróżnienie lub ukaranie ucznia;
- analizowanie sytuacji uczniów mających trudności w nauce i opracowywanie sposobów udzielania im skutecznej pomocy;
- współpraca z pedagogiem szkolnym, psychologiem, logopedą.
§ 37
Pracownicy niepedagogiczni
- Szkoła zatrudnia:
- pracowników administracji: sekretarka, pomoc administracyjna;
- pracowników obsługi: pomoc nauczyciela, kierowca, sprzątaczka, woźny.
- Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach administracji i obsługi są zobowiązani do wykonywania pracy zgodnie ze szczegółowym zakresem obowiązków opracowanym przez Dyrektora Szkoły do zajmowanego stanowiska. Przyjęcie szczegółowego zakresu obowiązków jest potwierdzane podpisem pracownika.
- Szczegółowy zakres czynności na stanowiskach pracy znajduje się w teczkach akt osobowych pracowników.
- Do podstawowych obowiązków administracji i obsługi należy w szczególności:
- wykonywanie zadań sumiennie, sprawnie i bezstronnie;
- udzielanie informacji organom, instytucjom i osobom fizycznym oraz udostępnianie dokumentów znajdujących się w posiadaniu Szkoły, o ile prawo tego nie zabrania;
- dochowanie tajemnicy ustawowo chronionej;
- zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, podwładnymi oraz współpracownikami;
- zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim;
- stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych;
- sumienne i staranne wykonywanie poleceń Dyrektora Szkoły.
Rozdział 6
Organizacja i formy współdziałania Szkoły z rodzicami
§ 38
- Szkoła stwarza warunki do współpracy rodziców z nauczycielami i organami Szkoły.
- Rodzice mają prawo do:
- znajomości Statutu Szkoły, Programu wychowawczo-profilaktycznego;
- znajomości przepisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianu ośmioklasisty;
- znajomości zadań i zamierzeń dydaktyczno-wychowawczych w danym oddziale i Szkole;
- uzyskania informacji na temat swojego dziecka;
- uzyskania porad w sprawach wychowania i dalszego kształcenia swoich dzieci;
- aktywnego współudziału w procesie nauczania i wychowania swoich dzieci;
- wnioskowania o realizację obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego lub realizację obowiązku szkolnego poza Szkołą;
- wnioskowanie o indywidualny program lub tok nauki swojego dziecka;
- występowanie o zwolnienie z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego lub zwolnienie z realizacji zajęć wychowania fizycznego i zajęć komputerowych na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez dziecko tych ćwiczeń lub opinii o braku możliwości uczestniczenia w tych zajęciach;
- występowania z wnioskiem o przyjęcie dziecka powracającego z zagranicy,
- występowania o zorganizowanie i udzielanie dziecku pomocy psychologiczno–pedagogicznej;
- otrzymania pisemnej informacji o ustalonych dla dziecka formach i okresie udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz o wymiarze godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane;
- uczestnictwa w spotkaniach zespołu udzielającego pomocy psychologiczno–pedagogicznej ich dziecku, wnioskowania o wyrażenie zgody na udział w spotkaniach zespołu innych osób, w szczególności lekarza, psychologa, pedagoga, logopedy lub innego specjalisty;
- uczestniczenia w opracowywaniu i modyfikowaniu programu edukacyjno-terapeutycznego oraz dokonywania wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia;
- wnioskowania o otrzymanie kopii programu edukacyjno-terapeutycznego;
- wnioskowania o organizację zajęć dodatkowych;
- kierowania i wyrażania opinii na temat pracy nauczyciela, z zachowaniem drogi służbowej: wychowawca oddziału, Dyrektor Szkoły, organ sprawujący organ pedagogiczny, organ prowadzący;
- wyrażania swoich opinii dotyczących pracy organów Szkoły;
- wyrażania opinii na temat pracy Szkoły do organu prowadzącego;
- zgłoszenia zastrzeżenia do Dyrektora Szkoły, jeśli uznają, że roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych albo roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna zachowania albo ocena ustalona w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego lub ocena ustalona w wyniku egzaminu poprawkowego, została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen;
- przekazania Dyrektorowi Szkoły uznanych przez siebie za istotne danych o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka;
- uzyskania od nauczyciela uzasadnienia ustalonej oceny dziecka;
- wglądu do sprawdzonych i ocenionych pisemnych prac kontrolnych dziecka;
- wystąpienia z wnioskiem, po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału, o powtarzanie klasy;
- uczestnictwa w charakterze obserwatora podczas egzaminu klasyfikacyjnego, w którym uczestniczy ich dziecko.
- Rodzice i nauczyciele współdziałają ze sobą w sprawach kształcenia i wychowania. Współdziałanie to polega na wymianie informacji i wspólnym ustalaniu strategii wychowawczych i dydaktycznych.
- Szkoła umożliwia rodzicom uczniów następujące formy kontaktów z nauczycielami:
- kontakt bezpośredni:
- zebranie ogólnoszkolne,
- zebrania oddziałowe, które odbywają się wg ustalonego harmonogramu,
- rozmowy indywidualne w ramach dni otwartych Szkoły,
- indywidualne konsultacje z inicjatywy rodziców lub nauczyciela,
- obecność rodzica w charakterze obserwatora na zajęciach szkolnych,
- zajęcia otwarte,
- uroczystości szkolne, klasowe, zawody, rajdy, wycieczki,
- rozmowy telefoniczne;
- kontakt pośredni w formach:
- zapisy w Zeszycie kontaktów z rodzicami,
- zapisy w zeszycie przedmiotowym,
- korespondencja listowna, mailowa,
- informacja przekazana przez pedagoga szkolnego, Dyrektora Szkoły,
- zapisy i oceny w dzienniku lekcyjnym.
- Uchylony [16]
Rozdział 7
Uczniowie Szkoły
§ 39
Prawa ucznia
- Określa się zakres praw i obowiązków ucznia Szkoły w oparciu o podstawowe uprawnienie do wiedzy o przysługujących mu prawach oraz środkach w przypadku ich naruszenia.
- Podstawowe uprawnienie ucznia, o którym mowa w ustępie 1, przedstawione są uczniom na zajęciach z wychowawcą.
- Do podstawowych praw ucznia Szkoły należy:
- prawo do informacji rozumianej jako dostępność wiedzy i o prawach i uprawnieniach, możliwość otrzymania w toku edukacji informacji z różnych źródeł, znajomość programów nauczania, zasad oceniania, jawność ocen, otrzymywanie informacji dotyczących ucznia o podejmowanych w jego sprawie decyzjach, dostęp do informacji na temat życia szkolnego;
- prawo do wyrażania myśli, przekonań, a w szczególności dotyczących życia Szkoły, a także światopoglądowych i religijnych, o ile nie narusza tym dobra innych osób;
- prawo do życzliwego i podmiotowego traktowania w procesie edukacyjno-wychowawczym i zakazu stosowania przemocy fizycznej i psychicznej rozumianego jako gwarancję nietykalności cielesnej i nakaz poszanowania godności ucznia poprzez m.in. zakaz obrażania, poniżania, wyśmiewania, stosowania presji psychicznej, jednakowego oceniania i traktowania bez względu na wygląd zewnętrzny, status rodzinny, społeczny czy status ucznia oraz jednakowego traktowania w sytuacji konfliktu nauczyciel – uczeń, w tym prawo dowiedzenia swoich racji;
- prawo do tajemnicy życia prywatnego i rodzinnego oraz tajemnicy korespondencji rozumianej jako zakaz upubliczniania przez pracowników Szkoły wszelkich informacji z nim związanych;
- prawo do higienicznych warunków nauki, czasu wolnego, rozrywki i zabawy rozumianego jako dostępność do procesu dydaktyczno-wychowawczego zorganizowanego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej; opieki wychowawczej i warunków zapewniających bezpieczeństwo;
- prawo do wypoczynku w czasie przerw międzylekcyjnych, w czasie ferii i przerw świątecznych;
- prawo do znajomości wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez nauczycieli programu nauczania;
- prawo do sprawiedliwej, obiektywnej, jawnej i uzasadnionej oceny oraz ustalonych sposobów kontroli postępów w nauce;
- prawo do uzyskiwania na bieżąco informacji o uzyskiwanych ocenach;
- prawo do złożenia wniosku o uzyskanie wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
- prawo do zgłoszenia zastrzeżeń do Dyrektora Szkoły w przypadku uznania, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena zachowania ustalona została niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny;
- prawo do uzyskiwania informacji na 7 dni przed klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej o przewidywanych dla niego ocenach śródrocznych i rocznych, oraz odpowiednio na 30 dni przed zakończeniem okresu o przewidywanych ocenach niedostatecznych śródrocznych i rocznych;
- prawo do korzystania z biblioteki, pomocy naukowych, sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz dostępu do Internetu;
- prawo do wypożyczenia, w razie potrzeby, sprzętu elektronicznego niezbędnego do kontynuowania nauki w domu na podstawie umowy użyczenia podpisywanej z rodzicem (opiekunem prawnym);
- w okresie czasowego stanu epidemii w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 uczeń ma prawo do realizacji obowiązku szkolnego i udziału w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli z wykorzystaniem technik i metod nauczania na odległość i bieżącego monitorowania swoich postępów.
- Każdemu, kto powziął wiadomość o naruszeniu praw ucznia Szkoły służy uprawnienie do wniesienia skargi do Dyrektora Szkoły, organu prowadzącego lub organu sprawującego nadzór pedagogiczny; z zastrzeżeniem, iż skarga nosi znamiona złożenia jej w interesie publicznym.
- Skarga składana w interesie własnym służy wyłącznie uczniowi, którego praw dotyczy naruszenie, względnie jego rodzicom oraz innym osobom za zgodą ucznia, którego prawa zostały naruszone.
- Tryb składania i rozpatrywania skarg, w tym terminy ich załatwiania, określają przepisy postępowania administracyjnego.
§ 40
Obowiązki ucznia
- Podstawowym obowiązkiem ucznia jest przestrzeganie zasad współżycia, przyjmowanie postaw i zachowań nie godzących i nie pozostających w sprzeczności
z zadaniami Szkoły. - Do podstawowych obowiązków ucznia Szkoły należy w szczególności:
- regularne i czynne uczestniczenie w procesie edukacyjno-wychowawczym prowadzonym przez Szkołę;
- systematycznie przygotowywanie się do zajęć, poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności;
- poszanowanie oraz należyte i właściwe używanie mienia Szkoły zgodnie z jego właściwościami i przeznaczeniem;
- respektowanie praw uczniów Szkoły, organów i pracowników Szkoły wynikających z przepisów prawa lub postanowień niniejszego Statutu;
- godne i kulturalne zachowanie w Szkole i poza nią;
- okazywanie szacunku nauczycielom oraz innym pracownikom Szkoły;
- wykonywanie poleceń Dyrektora Szkoły i nauczycieli;
- przestrzeganie zasad współżycia społecznego, a w tym:
- okazywanie szacunku dorosłym i kolegom,
- przeciwstawianie się przejawom brutalności i wulgarności,
- szanowanie poglądów i przekonań innych ludzi,
- szanowanie godności i wolności osobistej drugiego człowieka,
- naprawianie umyślnie wyrządzonej przez siebie szkody;
- zaniechanie postaw i zachowań noszących znamiona patologii społecznej, w tym zaniechania używania alkoholu, środków odurzających i innych używek grożących zdrowiu;
- przeciwdziałanie wszelkim przejawom nieodpowiedzialności, marnotrawstwa i niszczenia majątku Szkoły oraz dbanie o ład i porządek;
- dbanie o czystość mowy ojczystej;
- pozostawianie w szatni wierzchniej odzieży oraz obuwia;
- przestrzeganie higieny osobistej, oraz zasad ubierania się uczniów na terenie Szkoły;
- przestrzeganie zasad higieniczno-sanitarnych w pomieszczeniach Szkoły oraz zasad bezpieczeństwa określonych przepisami bezpieczeństwa i higieny
w szkołach oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego; - informowanie Dyrektora Szkoły i pracowników Szkoły o zaistniałych zagrożeniach dotyczących zdrowia i życia;
- regularne uczęszczanie na zajęcia oraz wnoszenie o usprawiedliwianie spóźnień i nieobecności w terminie 3 dni od ich powstania u wychowawcy klasy;
- przestrzeganie warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie Szkoły;
- zakazuje się noszenia biżuterii na zajęciach wychowania fizycznego;
- strój galowy dla dziewcząt to ciemna spódnica i biała bluzka, a dla chłopców garnitur lub biała koszula i ciemne spodnie. Obowiązuje uczniów podczas uroczystości szkolnych, reprezentowania Szkoły na zewnątrz;
- usprawiedliwiona nieobecność ucznia może być spowodowana chorobą lub ważną przyczyną losową. Uczeń nie ma prawa samowolnie opuszczać zajęć dydaktycznych w czasie ich trwania oraz samowolnie oddalać się z terenu Szkoły;
- zwolnienia (tylko z ważnych przyczyn) z zajęć lekcyjnych udziela wychowawca klasy. W przypadku jego nieobecności uczeń zobowiązany jest uzyskać zgodę każdego uczącego w danym dniu nauczyciela lub Dyrektora Szkoły;
- w przypadku nieobecności uczniów na zajęciach szkolnych usprawiedliwienia dokonuje wychowawca klasy na podstawie oświadczenia rodziców, informującego o przyczynie nieobecności;
- uczeń zobowiązany jest przedłożyć wychowawcy usprawiedliwienie swojej nieobecności do trzeciego dnia obecności w Szkole po okresie obejmującym dni (godziny) opuszczonych zajęć edukacyjnych;
- każdorazowo wychowawca klasy decyduje, czy przedstawiony przez rodziców powód jest istotny i może być uwzględniony jako przyczyna nieobecności;
- wychowawca ma prawo odmówić usprawiedliwienia nieobecności ucznia, jeżeli w usprawiedliwieniu podana jest inna przyczyna niż podana w punkcie 20;
- dłuższą nieobecność ucznia w zajęciach szkolnych, spowodowaną wyjątkową sytuacją usprawiedliwia wyłącznie Dyrektor Szkoły po zasięgnięciu opinii wychowawcy, na podstawie pisemnego wniosku rodziców;
- wychowawca klasy ma prawo zwolnić ucznia z części zajęć w danym dniu tylko i wyłącznie na podstawie umotywowanego pisemnego wniosku rodziców;
- wychowawca ma prawo zwolnić ucznia z części zajęć w danym dniu w sytuacjach nagłych (losowych) na telefoniczną prośbę rodzica. W takiej sytuacji, uczeń dostarcza wychowawcy klasy pisemny wniosek rodziców o usprawiedliwienie nieobecności w pierwszym dniu po powrocie do Szkoły;
- każdorazowe zorganizowane wyjście uczniów w czasie trwania zajęć dydaktycznych (pod opieką nauczyciela) wymaga uzyskania zgody Dyrektora Szkoły;
- obowiązkiem wychowawcy jest miesięczne rozliczenie frekwencji swoich wychowanków w terminie do 5 dnia kolejnego miesiąca;
- wychowawca klasy gromadzi wnioski rodziców o usprawiedliwienie nieobecności uczniów. Wnioski te przechowywane są przez okres jednego roku szkolnego;
- Dyrektor Szkoły może zawiadomić Sąd Rodzinny, jeżeli uczeń systematycznie nie uczestniczy w zajęciach szkolnych, uchybiając obowiązkowi szkolnemu;
- wychowawca klasy zobowiązany jest przekazywać na bieżąco Dyrektorowi Szkoły informacje związane z frekwencją uczniów;
- w okresie czasowego stanu epidemii w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 uczeń jest zobowiązany do czynnego udziału w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli z wykorzystaniem technik i metod nauczania na odległość i oddawania prac w terminie wskazanym przez nauczyciela.
§ 41
Nagrody
- Uczeń Szkoły może być nagrodzony za:
- rzetelną naukę;
- wzorowe wykonywanie obowiązków ucznia;
- wykonywanie prac społecznych;
- osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu;
- osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub środowiska szkolnego.
- Nagrodami, o których mowa w ustępie 1 są:
- pochwały od wychowawcy wobec klasy;
- pochwały od Dyrektora wobec klasy;
- pochwały od Dyrektora wobec społeczności Szkoły;
- nagrody książkowe, rzeczowe, dyplom;
- nagrody książkowe na koniec roku za wyniki w nauce;
- nagrody specjalne Dyrektora Szkoły za wyjątkowe osiągnięcia.
- Dyrektor Szkoły, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, może postanowić o przyznaniu nagrody w innej formie.
- Nagrody, o których mowa w ustępie2, mogą być łączone ze złożeniem ich do dokumentacji ucznia oraz powiadomieniem rodziców ucznia(opiekunów prawnych) o fakcie udzielenia nagrody.
- Tryb wnoszenia zastrzeżeń do przyznanej uczniowi nagrody:
- zastrzeżenia do przyznanej nagrody mają formę wniosku złożonego na piśmie przez ucznia szkoły, jego rodziców lub inną osobę dorosłą;
- wniosek należy skierować do dyrektora szkoły i należy go złożyć w sekretariacie szkoły w terminie 3 dni roboczych od powzięcia informacji o przyznanej nagrodzie;
- wniosek ma zawierać uzasadnienie, dla którego jest składany;
- dyrektor szkoły w terminie 5 dni roboczych jest zobowiązany odpowiedzieć wnioskodawcy pisemnie na złożony wniosek;
- w czasie rozpoznawania zastrzeżeń, dyrektor szkoły może wykorzystać opinię wychowawcy oddziału danej klasy, pedagoga szkolnego, nauczycieli pracujących w szkole, uczniów szkoły i ich rodziców;
- wyjaśnienie dyrektora szkoły jest ostateczne w sprawie złożonych zastrzeżeń do przyznanej nagrody;
- w przypadku złożenia wniosku przez niepełnoletniego ucznia szkoły, obowiązkiem dyrektora szkoły jest powiadomienie rodziców ucznia o tym fakcie, w porozumieniu z wychowawcą oddziału klasy, do której uczęszcza uczeń;
- powiadomienia rodziców ucznia dokonuje wychowawca oddziału klasy, do której uczęszcza uczeń, w sposób przyjęty w danej szkole.
§ 42
Kary
- Za nieprzestrzeganie przez ucznia obowiązków określonych § 40 ustępie 2 Statutu, mogą być stosowane wobec niego kary:
- upomnieniem wychowawcy klasy;
1a) naganą wychowawcy klasy;
- upomnieniem lub naganą dyrektora;
- upomnieniem lub naganą dyrektora udzieloną wobec uczniów;
- przeniesieniem do innej placówki;
- dodatkowo uczeń może zostać ukarany:
- Uchylony.[19]
- Karę nakłada się w formie pisemnej z podaniem informacji o przysługującym prawie odwołania, terminu jego wniesienia oraz szczegółowym określeniu organów, do których przysługuje uczniowi wniesienie odwołania;
- Uczeń lub jego rodzice (opiekunowie prawni) mogą w terminie 3 dni roboczych od wręczenia uczniowi pisemnego upomnienia lub nagany od wychowawcy klasy odwołać się do Dyrektora Szkoły. W przypadku otrzymania upomnienia lub nagany od Dyrektora Szkoły uczeń lub rodzice (opiekunowie prawni) mogą odwołać się do Rady Pedagogicznej. Odwołanie może być złożone w formie pisemnej lub elektronicznej za pomocą środków porozumiewania się na odległość.
- w trakcie postępowania odwoławczego od upomnienia lub nagany od wychowawcy klasy, Dyrektor Szkoły rozpoznaje sprawę wskazaną w odwołaniu z wykorzystaniem opinii wychowawcy oddziału danej klasy, nauczycieli i pedagoga szkolnego. Dyrektor Szkoły udziela wnioskodawcy odpowiedzi na piśmie w ciągu 3 dni roboczych od wpłynięcia odwołania. Decyzja Dyrektora Szkoły w kwestii odwołania od kary jest ostateczna;
- w trakcie postępowania odwoławczego od upomnienia lub nagany Dyrektora Szkoły, Rada Pedagogiczna rozpoznaje sprawę wskazaną w odwołaniu z wykorzystaniem opinii wychowawcy oddziału danej klasy, nauczycieli i pedagoga szkolnego. Rada Pedagogiczna podejmuje uchwałę w wyżej wymienionej sprawie w ciągu 7 dni roboczych od dnia wpłynięcia odwołania. Uchwała Rady Pedagogicznej Szkoły w kwestii odwołania od nagany Dyrektora Szkoły dla ucznia jest ostateczna. Dyrektor Szkoły udziela wnioskodawcy odpowiedzi na piśmie w ciągu 3 dni roboczych od dnia podjęcia uchwały przez Radę Pedagogiczną w sprawie odwołania od kary statutowej dla ucznia.
- Uchylony.[20]
- Zastosowana kara powinna być adekwatna do popełnionego uchybienia. Kary nie mogą być stosowane w sposób naruszający nietykalność i godność osobistą ucznia.
6a.Kary wymierzane są na okres jednego semestru.
6b.Kara nałożona na ucznia jest brana pod uwagę przez wychowawcę oddziału w procesie ustalania śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- O nałożonej karze upomnienia lub nagany oraz możliwości odwołania wychowawca informuje pisemnie rodziców ucznia. Rodzic potwierdza ten fakt podpisem na druku kary.
- W przypadku rażących wykroczeń ze strony ucznia powiadamia się odpowiednie służby.
- Uczeń może być ukarany przeniesieniem do innej szkoły za szczególnie rażące naruszenie obowiązków w szczególności, gdy:
- jego pobyt w Szkole zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu innych;
- zachowuje się lekceważąco lub wulgarnie wobec nauczycieli lub innych uczniów;
- umyślnie spowoduje uszczerbek na zdrowiu innego ucznia lub stosuje wobec innych przemoc fizyczną;
- jeżeli spożywa alkohol, pali papierosy, zażywa lub rozprowadza środki odurzające na terenie Szkoły lub poza nią;
- dopuścił się fałszowania lub niszczenia dokumentacji szkolnej;
- dopuścił się kradzieży lub innego wykroczenia przeciwko prawu;
- nagminne narusza inne postanowienia regulaminu uczniowskiego, jeżeli po zastosowaniu kar porządkowych zawartych w regulaminie nie nastąpiła poprawa zachowania ucznia.
- Z wnioskiem do Kuratora Oświaty o przeniesienie ucznia do innej szkoły może wystąpić Dyrektor Szkoły.
- Dyrektor Szkoły może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów. Skreślenie z listy uczniów następuje na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.
- Skreślenie z listy uczniów może nastąpić w przypadku: popełnienia z winy umyślnej czynu karalnego przeciwko czci, nietykalności cielesnej, zdrowiu, życiu, mieniu bądź też uporczywego uchylania się od realizacji obowiązku nauki (nieusprawiedliwiona nieobecność w okresie minimum jednego miesiąca na co najmniej 50%) mimo podjętych środków wychowawczych, pomocy psychologiczno-pedagogicznej i przeprowadzonych rozmów ostrzegawczych.
- Uchylony.[21]
- Przepis ustępu 12 nie dotyczy ucznia objętego obowiązkiem szkolnym. W uzasadnionych przypadkach uczeń ten, na wniosek Dyrektora Szkoły, może zostać przeniesiony przez kuratora oświaty do innej szkoły.
- Dyrektor Szkoły skreśla ucznia z listy uczniów na pisemny wniosek rodziców lub pełnoletniego ucznia.
Rozdział 8
Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego uczniów z uwzględnieniem kształcenia na odległość
§ 43
Założenia ogólne
1.Wewnątrzszkolnemu ocenianiu podlegają:
- osiągnięcia edukacyjne ucznia;
- zachowanie ucznia.
- Wewnątrzszkolne ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do:
- wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanych w Szkole programów nauczania, uwzględniających tę podstawę oraz IPET;
- wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w Szkole programów nauczania w przypadku dodatkowych zajęć edukacyjnych.
- Ocenianie wewnątrzszkolne opiera się o następujące podstawowe zasady:
- ocenianie jest integralnym składnikiem procesu nauczania i uczenia się i wspiera uczniów w dążeniu do sukcesów edukacyjnych;
- ocenianie jest wielowątkowe i różnorodne metodycznie – pozwala dostrzegać i opisywać rozwój uczniów o specyficznych cechach i dyspozycjach psychicznych;
- ocenianie jest jawne dla wszystkich zainteresowanych podmiotów tj. uczniów, rodziców, nauczycieli oraz organu prowadzącego i nadzorującego Szkołę w granicach określonych odrębnymi przepisami;
- ocenianie szkolne obejmuje wiadomości i umiejętności ucznia wynikające z programów nauczania realizowanych w Szkole;
- wszelkie postępy uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub znacznym są wzmacniane pozytywnie, natomiast brak postępów nie podlega wartościowaniu negatywnemu.
- Ocenianie uczniów polega na:
- systematycznym obserwowaniu i dokumentowaniu postępów ucznia w nauce;
- określeniu poziomu jego osiągnięć w odniesieniu do wymagań edukacyjnych.
- Ocenianie szkolne opiera się na obowiązujących w Szkole Zasadach Oceniania:
- Zasady Oceniania opracowuje nauczyciel dla własnego przedmiotu;
- projekt Zasad Oceniania nauczyciele przedstawiają Dyrektorowi Szkoły nie później niż 15 września roku szkolnego, w którym będzie on obowiązywał;
- Zasady Oceniania powinny zawierać:
- wymagania programowe na poszczególne oceny szkolne,
- zestaw form aktywności ucznia podlegających ocenianiu,
- narzędzia sprawdzania wiadomości i umiejętności,
- plan oceniania uwzględniający liczbę ocen za poszczególne formy aktywności,
- sposoby i terminy poprawiania ocen,
- sposoby powiadamiania rodziców o postępach, osiągnięciach uczniów,
- warunki i tryb uzyskania ocen klasyfikacyjnych wyższych niż przewidywane.
- Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków określonych w Statucie Szkoły.
- Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego, które ma na celu:
- informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz postępach w tym zakresie;
- udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć;
- udzielanie wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju;
- motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
- dostarczanie rodzicom (opiekunom prawnym) i nauczycielom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia;
- umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno–wychowawczej.
- Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
- formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych;
- ustalanie kryteriów oceniania zachowania;
- ustalanie ocen bieżących i śródrocznych, ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
- przeprowadzenie egzaminów klasyfikacyjnych;
- ustalenie rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
- ustalenie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
- ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (opiekunom prawnym) informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia.
- Ocena z religii (etyki) jest wystawiana według skali przyjętej w danej klasie i jest wliczana do średniej ocen, lecz nie ma wpływu na promocję do następnej klasy.
- Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (opiekunów prawnych) o:
- wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;
- sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
- warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych.
- Wychowawca oddziału na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (opiekunów prawnych) o:
- warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania;
- warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjne zachowania.
- Nauczyciel jest obowiązany dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia.
- Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.
- Dyrektor Szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza na czas określony w tej opinii.
- W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.
- Uchylony[22].
§ 44
Ocenianie osiągnięć uczniów
- Ocenianie ma na celu obserwację rozwoju ucznia i odbywa się na podstawie obserwacji, rozmowy z uczniem oraz wyników sprawdzianów ustnych i pisemnych. Powinno służyć informowaniu ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach w tym zakresie, motywowaniu ucznia do dalszej nauki, umożliwieniu nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno–wychowawczej.
- Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (opiekunów prawnych).
- na wniosek ucznia lub jego rodziców (opiekunów prawnych) nauczyciel uzasadnia ustnie ustaloną ocenę;
- na wniosek ucznia lub jego rodziców (opiekunów prawnych), sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana uczniowi lub jego rodzicom (opiekunom prawnym); udostępnienie prac następuje wyłącznie na terenie Szkoły przez nauczyciela przedmiotu i w jego obecności, nie można wykonywać kopii dokumentacji;
- dokumentacja dotycząca egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana do wglądu uczniowi, jego rodzicom (opiekunom prawnym); udostępnienie dokumentacji następuje wyłącznie na terenie Szkoły przez osoby odpowiedzialne i w ich obecności, nie można wykonywać kopii dokumentacji;
- sprawdzone i ocenione prace ucznia są przechowywane na terenie Szkoły do końca danego roku szkolnego.
- Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne.
- Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne.
- Roczna ocena klasyfikacyjna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie Szkoły;
- Nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału na miesiąc przed zakończeniem I półrocza i roku szkolnego, informują ucznia i jego rodziców (opiekunów prawnych) w formie pisemnej, o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych.
- Oceny śródroczne i roczne wystawiają nauczyciele poszczególnych przedmiotów w terminie trzech dni przed planowanym zebraniem klasyfikacyjnej Rady Pedagogicznej.
- Podstawą oceny ucznia w klasach I – III jest wysiłek jaki uczeń wkłada i postępy jakie osiąga:
- w klasach I–III nauczyciele oceniają postępy uczniów komentarzem słownym, pisemnym na bieżąco lub w stopniach według następującej skali:1-6;
- kryteria ocen w klasach I-III:
- stopień 6, uczeń opanował wiadomości i umiejętności wykraczające poza poziom przewidzianych osiągnięć edukacyjnych; samodzielnie wykonuje wszystkie zadania,
- stopień 5, uczeń opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności; samodzielnie wykonuje swoją pracę; wykazuje bardzo duże zainteresowanie tematem,
- stopień 4, uczeń w nie pełnym stopniu opanował wiadomości i umiejętności, wykonuje swoje zadania pod kierunkiem nauczyciela,
- stopień 3, uczeń opanował podstawowy zakres wiadomości i umiejętności; wymaga pomocy ze strony nauczyciela,
- stopień 2, uczeń opanował wiadomości i umiejętności w niewielkim stopniu i utrudniają one dalsze kształcenie; wymaga dużej pomocy nauczyciela,
- stopień 1, uczeń nie opanował wiadomości i umiejętności; nie radzi sobie z zadaniami nawet z pomocą nauczyciela.
- Ocenianie w klasach Szkoły Podstawowej IV–VIII i w klasach I–III dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim obejmuje ustalenie:
- ocen bieżących (ocenianie wspomagające pełniące funkcje diagnostyczne);
- ocen sumujących (ocenianie sumujące pełniące funkcję klasyfikacyjną).
- W klasach Szkoły Podstawowej IV–VIII i w klasach I–III dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oceny bieżące i klasyfikacyjne ustala nauczyciel prowadzący dane zajęcia według następującej skali:
- stopień celujący (6);
- stopień bardzo dobry (5);
- stopień dobry (4);
- stopień dostateczny (3);
- stopień dopuszczający (2);
- stopień niedostateczny (1).
- Przyjmuje się następujące kryteria ocen:
- stopień celujący otrzyma uczeń, który:
- dzięki swojej pracy osiągnął duży postęp, wykracza poza pogram nauczania przedmiotów,
- logicznie i twórczo wykorzystuje zdobytą wiedzę w praktyce,
- reprezentuje szkołę w akademiach, olimpiadach i konkursach.;
- stopień bardzo dobry otrzyma uczeń, który:
- opanował pełen zakres wiedzy i sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami,
- wykazuje bardzo duże zainteresowanie;
- stopień dobry otrzyma uczeń, który:
- opanował większość wymaganych treści,
- poprawnie i bez trudności wykorzystuje zdobyte wiadomości i umiejętności;
- stopień dostateczny otrzyma uczeń, który:
- opanował wiedzę podstawową,
- udziela odpowiedzi przy niewielkiej pomocy nauczyciela,
- niepewnie i odtwórczo podejmuje próby rozwiązywania problemów;
- stopień dopuszczający otrzyma uczeń, który:
- wykazuje nieznajomość większości materiału,
- popełnia liczne błędy, zna jednak podstawowe fakty,
- z pomocą nauczyciela rozwiązuje zadania o niewielkim stopniu trudności;
- stopień niedostateczny otrzyma uczeń, który:
- wykazuje brak zrozumienia i znajomości materiału przewidzianego programem,
- nie jest w stanie rozwiązać zadań o niewielkim (elementarnym) stopniu trudności.
- W klasach I-III Szkoły Podstawowej śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi. Przy konstruowaniu oceny opisowej powinno uwzględnić się następujące obszary:
- możliwości dziecka;
- zaangażowanie i wkład pracy;
- stopień opanowania materiału;
- postępy w rozwoju emocjonalno-społecznym;
- osobiste sukcesy dziecka.
12a. Uczniowie z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym otrzymują oceny bieżące z osiągnięć edukacyjnych, wyrażone cyframi, które są odpowiednikami –symbolami ocen opisowych i określają poziom wykonania przez ucznia określonego zadania na bazie wiadomości.
- w I etapie edukacyjnym każdy wysiłek dziecka jest zauważony przez nauczyciela i nagradzany wzmocnieniami społecznymi i nagrodami symbolicznymi;
- w II i III etapie edukacyjnym oceny bieżące osiągnięć edukacyjnych wyrażone są cyframi, są one odpowiednikami – symbolami ocen opisowych i określają poziom wykonania przez ucznia określonego zadania na bazie wiadomości;
- uczeń, który nie zna wartości liczbowych w zakresie 10 jednocześnie otrzymuje nagrody symboliczne „buźki” i ocenę w postaci cyfry;
- każda „buźka” ma swój odpowiednik w postaci cyfry, która jest wpisywana do dziennika;
- w zależności od wysiłku i starań dziecka „buźki” są różnicowane:
- ocena celująca „6”, gdy uczeń opanował przewidziane dla niego w IPET wiadomości i umiejętności, samodzielnie i w całości poprawnie wykonał określone zadanie,
- ocena bardzo dobra „5”, według instrukcji nauczyciela uczeń opanował wiadomości i umiejętności określone w IPET i poprawnie wykonał określone zadanie,
- ocena dobra „4”, według instrukcji nauczyciela gdy uczeń fragmentarycznie opanował wiadomości i umiejętności określone w IPET, zadanie wykonał częściowo z pomocą nauczyciela,
- ocena dostateczna „3”, gdy uczeń nie jest zainteresowany proponowanymi mu aktywnościami i w związku z tym opanował przewidziane w programie wiadomości i umiejętności w bardzo ograniczonym zakresie i tylko z pomocą nauczyciela.
- Podsumowanie osiągnięć uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w danym roku szkolnym oraz ustalenie śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i zachowania jest w formie opisowej. Przy konstruowaniu oceny opisowej powinno uwzględnić się następujące obszary:
- możliwości dziecka;
- stopień opanowania materiału;
- stopień zaangażowania ucznia i wkład pracy w procesie zdobywania wiadomości i umiejętności;
- postępy w rozwoju emocjonalno-społecznym;
- osobiste sukcesy dziecka.
- Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
- Nauczyciele na początku roku szkolnego opracowują zasady oceniania z poszczególnych zajęć edukacyjnych uwzględniające standardy wymagań.
- W zasadach oceniania nauczyciele ustalają warunki i tryb uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
- Uczeń ma mieć opinię lekarską o ograniczonych możliwościach wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego. Dyrektor nie zwalnia ucznia z całych zajęć, a jedynie z tych czynności, których jak stwierdza opinia lekarska uczeń ze względów zdrowotnych nie może wykonywać. Zwolnienie jest udzielane na czas określony w opinii. Przy wystawianiu oceny z wychowania fizycznego nauczyciel oprócz wysiłku wkładanego przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć bierze pod uwagę również systematyczność udziału w lekcjach oraz aktywność ucznia w działaniach na rzecz sportu szkolnego i kultury fizycznej.
§ 45
Zasady oceniania zachowania uczniów
- Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.
1a.Ocena z zachowania spełnia funkcję wychowawczą i ma mobilizować ucznia do samokontroli i samowychowania. Ocena ta nie może spełniać funkcji represyjnej, nie może też wyrażać sympatii czy antypatii wobec ucznia.
1b.Przy ustalaniu oceny z zachowania należy uwzględniać na korzyść ucznia wpływ stwierdzonych w diagnozie zaburzeń rozwojowych mających wpływ na jego zachowanie i rozumienie sytuacji społecznych.
- Roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia.
- Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:
- wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
- postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;
- dbałość o honor i tradycje Szkoły;
- dbałość o piękno mowy ojczystej;
- dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
- godne, kulturalne zachowanie się w Szkole i poza nią;
- okazywanie szacunku innym osobom;
- dbałość o własny rozwój;
- udział w życiu klasy, szkoły, środowiska;
- postawa wobec kolegów i innych osób.
- Nie ocenia się zachowania uczniowi realizującemu obowiązek szkolny/obowiązek nauki poza Szkołą.
- W klasach IV-VIII Szkoły podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zachowania ustala się według następującej skali
- wzorowe;
- bardzo dobre;
- dobre;
- poprawne;
- nieodpowiednie;
- naganne.
5a.Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne dokonuje się w oparciu o kryteria opracowane przez nauczycieli szkoły.
- Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
- systematycznie i punktualnie uczęszcza na zajęcia szkolne;
- na każde zajęcia przynosi potrzebne przybory szkolne;
- aktywnie uczestniczy w zajęciach;
- wzorowo, samodzielnie wypełnia obowiązki dyżurnego;
- bierze aktywny udział w życiu klasy, szkoły i środowiska lokalnego (podejmuje dodatkowe zadania, pełni funkcję w organizacjach szkolnych);
- godnie reprezentuje szkołę w konkursach i zawodach pozaszkolnych, szanuje symbole narodowe;
- przestrzega przepisów dotyczących bezpieczeństwa w szkole oraz regulaminów szkolnych;
- dba o swój wygląd i kulturę słowa;
- dba o sprzęt i przybory szkolne, estetykę i porządek w bliższym i dalszym otoczeniu;
- potrafi współdziałać w grupie, służy innym pomocą;
- prawidłowo reaguje na krzywdę i przejawy zła oraz sam nie przejawia zachowań agresywnych;
- zna i stosuje formy grzecznościowe, nie używa wulgaryzmów;
- kulturalnie zwraca się do rówieśników i do dorosłych;
- nie przywłaszcza cudzej własności;
- wypełnia prośby i polecenia pracowników Szkoły.
- Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
- punktualnie uczęszcza na zajęcia szkolne;
- wywiązuje się z powierzonych prac i zadań;
- na zajęcia przynosi potrzebne przybory szkolne;
- zna i stosuje formy grzecznościowe wobec rówieśników i dorosłych, nie używa wulgaryzmów;
- przestrzega przepisów dotyczących bezpieczeństwa w szkole oraz regulaminów szkolnych;
- bierze udział w życiu klasy, szkoły i środowiska lokalnego (podejmuje dodatkowe zadania, pełni funkcję w organizacjach szkolnych);
- kulturalnie zwraca się do rówieśników i do dorosłych;
- dba o swój wygląd i kulturę słowa;
- aktywnie uczestniczy w zajęciach;
- wywiązuje się z wypełniania obowiązków dyżurnego;
- dba o bezpieczeństwo swoje i innych podczas zajęć szkolnych;
- dba o sprzęt, przybory szkolne, porządek na ławce i w swojej klasie;
- potrafi współpracować w grupie, pomaga innym;
- reaguje na krzywdę i przejawy zła, nie przejawia zachowań agresywnych;
- nie dopuszcza się kradzieży;
- stosuje się do próśb i poleceń pracowników szkoły.
- Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
- ma nie więcej niż 14 godzin nieusprawiedliwionych w semestrze (nie mogą to być wagary i ucieczki z pojedynczych lekcji), maksymalnie trzy spóźnienia nieusprawiedliwione;
- chętnie wykonuje zaproponowane przez nauczyciela powierzone zadania na rzecz klasy, szkoły;
- przynosi potrzebne przybory szkolne;
- nie przeszkadza w prowadzeniu lekcji;
- prawidłowo reaguje na polecania nauczyciela i pracowników szkoły;
- dba o estetykę zeszytów, książek i przyborów szkolnych;
- przestrzega zasad higieny osobistej;
- przestrzega przepisów dotyczących bezpieczeństwa w szkole oraz regulaminów szkolnych;
- wypełniania obowiązki dyżurnego;
- zwraca uwagę na swoje bezpieczeństwo;
- jest koleżeński i potrafi współpracować w grupie;
- zna i stosuje zwroty grzecznościowe;
- nie stosuje przemocy wobec innych;
- szanuje mienie własne, kolegów i szkoły.
- Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który :
- ma nie więcej niż 21 godzin nieusprawiedliwionych w semestrze (nie mogą to być wagary i ucieczki z pojedynczych lekcji);
- nie angażuje się w życie klasy i szkoły, z powierzonych mu zadań stara się wywiązywać;
- sporadycznie jest nieprzygotowany do zajęć;
- nie zawsze bierze aktywny udział w lekcji;
- zdarza mu się przeszkadzać w lekcji, ale reaguje na polecania nauczyciela;
- zwykle dba o estetykę zeszytów, książek i przyborów szkolnych;
- dba o estetyczny wygląd;
- przestrzega przepisów dotyczących bezpieczeństwa w szkole oraz regulaminów szkolnych;
- poprawnie komunikuje się z dorosłymi i rówieśnikami;
- czasami zapomina o zwrotach grzecznościowych;
- poprawnie reaguje na polecenia nauczycieli i pracowników szkoły;
- nie zawsze potrafi współdziałać w grupie;
- sporadycznie popada w drobne konflikty z rówieśnikami, stara się jednak poprawić swoje zachowanie.
- Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który :
- opuszcza zajęcia lekcyjne bez usprawiedliwienia;
- często nie przestrzega regulaminów szkolnych;
- zdarza mu się dokonać drobnych zniszczeń mienia szkoły i kolegów;
- często jest nieprzygotowany do lekcji, nie odrabia zadań domowych;
- przeszkadza w prowadzeniu lekcji, nie reaguje na uwagi nauczyciela;
- nie dba o estetykę zeszytów, książek i przyborów szkolnych;
- nieprawidłowo reaguje na polecania nauczyciela np. odmawia wykonywania pracy;
- nie potrafi współdziałać w grupie;
- zna, ale rzadko stosuje zwroty grzecznościowe, używa wulgarnych słów;
- często jest prowodyrem konfliktów, jest agresywny;
- swoim zachowaniem przekracza normy moralne;
- narusza godność osobistą innych osób.
10a. Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który :
- często opuszcza zajęcia szkolne bez usprawiedliwienia, ucieka z lekcji;
- nie dba o mienie osobiste i szkolne;
- nie uczestniczy w życiu klasy i szkoły;
- dopuszcza się czynu zagrażającego zdrowiu i bezpieczeństwu innych;
- wyraża swoje emocje w sposób nie akceptowany przez innych;
- nie realizuje obowiązku szkolnego, jest nieprzygotowany do zajęć;
- nie wywiązuje się z powierzonych mu zadań;
- nie słucha poleceń nauczyciela i pracowników szkoły;
- używa obraźliwego słownictwa, kłamie, wywołuje konflikty;
- łamie normy obowiązujące w środowisku szkolnym;
- stosuje przemoc fizyczną, psychiczną, szantaż emocjonalny;
- grozi rówieśnikom, zastrasza ich i czerpie z tego korzyści;
- dopuszcza się kradzieży i wyłudzeń.
11. Ocenę można obniżyć do nieodpowiedniej za:
- lekceważący stosunek do nauki wyrażający się opuszczaniem zajęć lekcyjnych, nieodrabianiem prac domowych;
- brak poszanowania cudzej własności;
- niewłaściwy stosunek do kolegów i osób dorosłych;
- używanie słów powszechnie uznawanych za wulgaryzmy, przekleństwa i epitety;
- za postępowanie wywołujące negatywny wpływ na kolegów.
12. Ocenę można obniżyć do nagannej za:
- palenie papierosów, picie alkoholu, używanie narkotyków i substancji odurzających na terenie Szkoły i poza nią;
- kradzieże dokonane na terenie Szkoły i poza nią;
- za popadanie w kolizję z prawem.
13. Określając ocenę zachowania wychowawca zwraca uwagę na częstotliwość i nasilenie zjawisk zawartych w kryteriach oceny.
14. W klasach I-III Szkoły podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania są ocenami opisowymi. Ocenianiu podlega:
- kultura osobista:
- kulturalnie zachowuje się w Szkole i w miejscach publicznych,
- jest koleżeński, grzeczny i uprzejmy,
- dba o higienę osobistą,
- posługuje się na co dzień słowami: proszę, dziękuję, przepraszam;
- stosunek do obowiązków szkolnych:
- jest punktualny,
- wkłada wysiłek w wykonywaną pracę,
- jest aktywny na lekcjach,
- pamięta o obowiązkach ucznia (prace domowe, przybory szkolne),
- utrzymuje ład i porządek w miejscu pracy,
- posiada potrzebne przybory,
- kończy rozpoczęte zadanie;
- kontakty społeczne i współpraca w grupie:
- bierze udział w konkursach i zawodach,
- chętnie udziela pomocy innym,
- szanuje własność społeczną i osobistą,
- zgodnie bawi się w grupie,
- chętnie uczestniczy w zajęciach ruchowych.
15. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
16.Dokonując oceny opisowej zachowania w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym na każdym etapie nauczania nauczyciel bierze pod uwagę :
- systematyczne i punktualne uczęszczanie ucznia na zajęcia;
- dbałość o podręczniki, sprzęt i pomoce szkolne;
- poszanowanie pracy innych;
- umiejętność współpracy w grupie;
- wywiązywanie się z zadań powierzonych przez nauczyciela;
- dbałość o zdrowie, higienę osobistą, estetykę wyglądu, ład i porządek otoczenia;
- używanie form grzecznościowych;
- umiejętność i nawyki właściwego zachowania w miejscach publicznych;
- wykazywanie aktywności w trakcie zajęć lekcyjnych, w zakresie organizacji czasu wolnego i kultury życia codziennego.
17.Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:
- oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;
- promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie Szkoły.
18.Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (opiekunów prawnych) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania.
19.Wychowawca oddziału na miesiąc przed zakończeniem roku szkolnego, informuje ucznia i jego rodziców (opiekunów prawnych) w formie pisemnej, o przewidywanej dla niego rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania.
20.Ocenę śródroczną i roczną zachowania wystawia wychowawca klasy w terminie trzech dni przed planowanym posiedzeniem klasyfikacyjnej Rady Pedagogicznej.
21.Ustalona przez wychowawcę klasy roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna, z zastrzeżeniem:
- uczeń lub jego rodzice (opiekunowie prawni) mogą zgłosić zastrzeżenia do Dyrektora Szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania została ustalona niezgodnie przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych w formie pisemnej lub elektronicznej za pomocą środków porozumiewania się na odległość;
- w przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, Dyrektor Szkoły powołuje komisję, która ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
- w skład komisji wchodzą:
- Dyrektor Szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej Szkole inne stanowisko, kierownicze – jako przewodniczący komisji,
- wychowawca klasy,
- wskazany przez Dyrektora Szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,
- pedagog,
- psycholog,
- przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego,
- przedstawiciel Rady Rodziców.
- przy zgłoszeniu zastrzeżeń co do wystawianej oceny powołana przez Dyrektora komisja ma 5 dni na decyzję.
22.Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
23.Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania lub opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
§ 46
Metody i zasady gromadzenia informacji o osiągnięciach uczniów
- Gromadzenie informacji o poziomie osiągnięć ucznia stosuje się w celu ustalenia ocen bieżących i ocen sumujących.
- W Szkole stosuje się następujące metody gromadzenia danych:
- obserwacja aktywności ucznia;
- rozmowa z uczniem;
- analiza samodzielnych wytworów (np. prace domowe);
- ustne sprawdziany;
- krótkie sprawdziany pisemne (tzw. kartkówki) obejmujące sprawdzenie wiadomości i umiejętności bieżących;
- pisemne lub praktyczne sprawdziany (tzw. prace klasowe).
- Nauczyciele samodzielnie tworzą lub dobierają narzędzia diagnostyczne (zadania, testy, arkusze obserwacji i tym podobne).
- W klasach I–III ocenianie bieżące wyrażane jest komentarzem, opinią ustną lub pisemną w zeszycie, na wykonanej pracy.
- W klasach I–III rodzice mają możliwość na bieżąco otrzymywać informacje o postępach swoich dzieci poprzez wgląd do karty obserwacji i rozmowę z nauczycielem.
- W klasach IV–VIII Szkoły Podstawowej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim ustalenie ocen bieżących odbywa się na podstawie obserwacji aktywności ucznia, rozmowy z uczniem, jego odpowiedzi ustnych, analizy wytworów ucznia oraz wynikach prac sprawdzających – pisemnych lub praktycznych. Ustalenie ocen sumujących opiera się na jakościowej i ilościowej analizie wyników sprawdzianów okresowych (pisemnych bądź praktycznych).
- Określa się następujące zasady przeprowadzania sprawdzianów pisemnych w klasach IV–VIII Szkoły Podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim: sprawdziany okresowe – sumujące (obejmujące zakres treści związanych z zakończeniem działu programowego) powinny być zapowiedziane przez nauczyciela tygodniowym wyprzedzeniem; sprawdziany bieżące (tzw. kartkówki) przeprowadza się bez zapowiedzi; w tygodniu można przeprowadzić w danej klasie trzy sprawdziany okresowe z tym, że jednego dnia można w danej klasie przeprowadzić jeden taki sprawdzian; ocena ze sprawdzianu może zostać przez ucznia poprawiona na zasadach ustalonych przez nauczyciela.
- O osiągnięciach uczniów wychowawca klasy informuje rodziców (prawnych opiekunów) na zebraniach rodzicielskich, podczas indywidualnych spotkań z rodzicami, bądź wizyty w domu ucznia.
- Zwiększa się częstotliwość dokonywania wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia – zespół zbiera się 2 razy w roku.
- Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET) opracowuje się na okres, na jaki zostało wydane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie dłuższy jednak niż etap edukacyjny, w ciągu miesiąca od zaistnienia potrzeby.
§ 47
Klasyfikowanie i egzamin końcowy
- Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia oraz ustaleniu - według skali określonej w Statucie Szkoły – śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Klasyfikacja śródroczna ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym polega na okresowym podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego opracowanego dla niego, na podstawie odrębnych przepisów oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Ocena ta funkcjonuje w formie opisowej.
- Klasyfikację śródroczną uczniów przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego w terminach zgodnych z kalendarzem roku szkolnego.
- Klasyfikacja roczna w klasach I-III Szkoły Podstawowej polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, są to oceny opisowe.
- Klasyfikacja roczna ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w klasach I-III Szkoły Podstawowej polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i jego zachowania w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, są to oceny opisowe.
- Klasyfikacja roczna, począwszy od klasy IV Szkoły Podstawowej, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Klasyfikacja roczna ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów; zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania. Są to oceny opisowe.
- Przed rocznym (semestralnym) klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym Rady Pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (opiekunów prawnych) o przewidywanych dla niego rocznych (semestralnych) ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej z zachowania na miesiąc przed posiedzeniem Rady Pedagogicznej (semestralnej lub rocznej).
- Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej (semestralnej) stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej (semestrze programowo wyższym), Szkoła, w miarę możliwości, stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków.
- Rada Pedagogiczna może zrezygnować z klasyfikowania ucznia z Ukrainy:
- uczęszczającego do oddziału specjalnego;
- który nie zna języka polskiego lub znajomość języka polskiego u tego ucznia jest niewystarczająca do korzystania z nauki bądź gdy zakres realizowanych zajęć edukacyjnych uniemożliwia przeprowadzenie klasyfikacji rocznej.
- Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
- O tym, że uczeń ma być nieklasyfikowany bądź ma otrzymać ocenę niedostateczną, wychowawca ma obowiązek powiadomić jego rodziców (opiekunów prawnych) na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
- Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
- Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (opiekunów prawnych) Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
- Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:
- realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny program lub tok nauki;
- spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza Szkołą.
- Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, który spełnia obowiązek nauki w Szkole lub poza Szkołą nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: technika, plastyka, muzyka i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.
- Uczniowi zdającemu egzamin klasyfikacyjny nie ustala się oceny zachowania.
- Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej lub ustnej.
- Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki, technologii informacyjnej i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
- Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (opiekunami prawnymi).
- Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności wskazanego przez Dyrektora Szkoły nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.
- W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni – w charakterze obserwatorów – rodzice (opiekunowie prawni) ucznia.
- Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół.
- W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych i w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”.
- Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem: uczeń lub jego rodzice (opiekunowie prawni) mogą zgłosić zastrzeżenia do Dyrektora Szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno- wychowawczych. Zastrzeżenia w okresie stanu epidemii w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 można wnosić z wykorzystaniem technik porozumiewania się na odległość. Wówczas Dyrektor Szkoły powołuje komisję, która przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych. W okresie stanu epidemii w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 sprawdzian może być w formie pisemnej z wykorzystaniem technik porozumiewania się na odległość.
- Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego (patrz - egzamin poprawkowy).
§ 48
Promowanie – powtarzanie klasy
- Uczeń klasy I-III Szkoły Podstawowej otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli jego osiągnięcia edukacyjne w danym roku szkolnym oceniono pozytywnie.
- W wyjątkowych przypadkach, Rada Pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III Szkoły Podstawowej, na podstawie opinii wydanej przez lekarza lub poradnię psychologiczno - pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną oraz w porozumieniu z rodzicami (opiekunami prawnymi) ucznia.
- W klasach IV – VIII dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy), jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.
- O przewidywanej ocenie niedostatecznej w klasyfikacji śródrocznej oraz rocznej, wychowawca klasy ma obowiązek powiadomić ucznia i jego rodziców (opiekunów prawnych) na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej w formie pisemnej w dwóch egzemplarzach, z czego jeden z podpisem rodzica (opiekuna prawnego ) zostaje w dokumentacji szkoły.
- Począwszy od klasy IV Szkoły Podstawowej uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
- Ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia w porozumieniu z rodzicami (opiekunami prawnymi).
- Począwszy od klasy IV Szkoły Podstawowej uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej (semestralnej) uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy.
- W wyjątkowych przypadkach Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
- Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
- Termin egzaminu wyznacza Dyrektor Szkoły w ostatnim tygodniu ferii szkolnych.
- Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora Szkoły.
- w skład komisji wchodzą:
- Dyrektor Szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej Szkole inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji,
- nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne - jako egzaminujący,
- nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji;
- z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół, który stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia;
- do protokołu dołącza się prace pisemne ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
- Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez Dyrektora Szkoły, nie później niż do końca września.
- Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) i powtarza klasę (semestr), z wyjątkiem zasady:
- uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia Szkoły Podstawowej, Rada Pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
- Uczeń kończy Szkołę Podstawową jeżeli:
- jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej (semestrze programowo najwyższym) oraz roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych (semestrach programowo niższych) w Szkole danego typu, uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej;
- ponadto przystąpił odpowiednio do egzaminu po klasie VIII.
- Uczeń z Ukrainy ukończy szkołę podstawową, jeżeli uzyska pozytywne roczne oceny klasyfikacyjne ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w klasie ósmej i przystąpi do egzaminu ósmoklasisty.
- Uczeń kończy Szkołę Podstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania.
- O ukończeniu Szkoły przez ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia na zakończenie klasy programowo najwyższej Rada Pedagogiczna, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia w porozumieniu z rodzicami (opiekunami prawnymi).
- Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
- Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:
- oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;
- promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie Szkoły.
§ 49
System motywowania uczniów
- Program wychowawczy Szkoły określa warunki umożliwiające uczniom pokazanie swoich mocnych stron.
- W klasach I–III nagradzani są uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce i osiągający wyraźne postępy oraz za 100% frekwencję.
- W klasach IV–VIII Szkoły Podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim nagrody otrzymują uczniowie ze średnią ocen 4,50 i powyżej oraz zachowaniem wzorowym lub bardzo dobrym oraz za 100% frekwencję.
- Przyznaje się dodatkowe nagrody za szczególne osiągnięcia w konkursach, zawodach i olimpiadach pozaszkolnych.
- Uczeń może być nagrodzony lub ukarany zgodnie z zasadami opisanymi w Rozdziale 7 (Uczniowie Szkoły) § 41 i § 42.
§ 50
Nauczanie zdalne
- Zasady Wewnątrzszkolnego Oceniania w nauczaniu zdalnym na odległość obowiązują w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania Szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 lub innym zagrożeniem.
- Zasady Wewnątrzszkolnego Oceniania w nauczaniu zdalnym na odległość mają charakter przejściowy.
- Zasady Wewnątrzszkolnego Oceniania w nauczaniu zdalnym na odległość wprowadza się w celu umożliwienia realizacji podstawy programowej oraz monitorowania postępów edukacyjnych uczniów w okresie, w którym tradycyjna forma realizacji zajęć jest niemożliwa do kontynuowania.
- Sposób komunikowania się:
- wymiana informacji pomiędzy nauczycielami a uczniami i rodzicami (opiekunami prawnymi) odbywa się poprzez: kontakt telefoniczny z rodzicami (opiekunami prawnymi) – rozmowy telefoniczne, SMS-y, MMS-y, komunikatory portali społecznościowych, w trakcie których nauczyciele na bieżąco informują rodziców (opiekunów prawnych) o przesyłanych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez ucznia w domu;
- Zajęcia w formie nauczania zdalnego na odległość mogą być prowadzone z wykorzystaniem:
- kart pracy w formie papierowej, materiałów plastycznych, technicznych z instrukcją do wykonania prac praktycznych dostarczonych do domów ucznia,
- informacji w formie linków do materiałów i filmów dydaktycznych, filmów instruktażowych zamieszczonych na stronie internetowej Zespołu Szkół Specjalnych,
- linków do stron zawierających materiały edukacyjne przekazywanych przez SMS-y, maile lub inne dostępne dla obu stron sposoby komunikacji na odległość,
- portali społecznościowych i innych komunikatorów umożliwiających bezpośrednie przeprowadzenie zajęć,
- materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod adresem zpe.gov.pl,
- materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
4a.Zajęcia dla uczniów odbywają się według następujących zasad:
- lekcje i zajęcia dodatkowe są organizowane poprzez platformę Microsoft Teams dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu lekkim. W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym decyzję o wykorzystaniu platformy Microsoft Teams podejmuje wychowawca wraz z zespołem nauczycieli pracujących w klasie;
- materiały do pracy dla uczniów oraz pracy samodzielnej uczniów przekazywane są poprzez platformę Microsoft Teams lub innymi kanałami informacyjnymi po uzgodnieniu z rodzicami;
- uczniowie potwierdzają swoją obecność poprzez zgłaszanie się na wezwanie nauczyciela w trybie głosowym lub jeśli to możliwe w trybie wideo, oraz poprzez aktywności podejmowane podczas zajęć;
- zajęcia odbywają się zgodnie z obowiązującym tygodniowym rozkładem zajęć;
- uczeń wykonane przez siebie zadania przesyła nauczycielowi w wyznaczonej formie i terminie.
4b. Nauczyciele kierują się w szczególności następującymi zasadami:
- tematy zajęć należy wpisywać do dziennika zgodnie z podstawą programową i faktyczną realizacją;
- na każdych należy sprawdzić obecność uczniów zaznaczając to w rubryce KZ (kształcenie zdalne);
- przygotowując tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach uwzględniać w szczególności:
- równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
- możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
- łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych
i bez ich użycia, - ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć,
- nauczyciel, zlecając uczniowi zadanie, określa termin oraz warunki jego wykonania.
- Zasady oceniania w czasie trwania nauczania zdalnego :
- wymagania edukacyjne na poszczególne oceny pozostają zgodne z zapisami w Statucie Szkoły;
- w okresie kształcenia zdalnego na odległość nauczyciele realizują i monitorują podstawę programową i dostosowują treści;
- rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani zostają do zapewnienia uczniom (na miarę swoich możliwości) odpowiednich warunków do nauczania zdalnego oraz motywowania i wspierania dziecka w systematycznym uczeniu się;
- ocenie podlega aktywność, zaangażowanie, systematyczność oraz wkład pracy ucznia z uwzględnieniem jego indywidualnych możliwości;
- każdy uczeń oceniany jest indywidualnie;
- w ocenie uczniów uwzględnione zostaną informacje od rodziców (opiekunów prawnych) uzyskane podczas rozmów telefonicznych i innych kontaktów zdalnych;
- klasyfikowanie i promowanie uczniów odbywa się na zasadach opisanych w Wewnątrzszkolnych Zasadach Oceniania;
- ocenie zachowania w kształceniu zdalnym na odległość podlega:
- systematyczność pracy,
- aktywność w trakcie wykonywania zadań,
- kultura osobista,
- stosunek do innych osób,
- stosowanie się do ustalonych zasad.
- Zasady bezpiecznego uczestnictwa uczniów w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno- komunikacyjnych:
- uczniowie otrzymują indywidualne loginy i hasła dostępu do wykorzystywanych platform;
- nie należy udostępniać danych dostępowych innym osobom;
- należy logować się przy użyciu prawdziwego imienia i nazwiska;
- nie należy utrwalać wizerunku osób uczestniczących w zajęciach;
- należy korzystać z materiałów pochodzących z bezpiecznych źródeł.
- Zasady bezpiecznego uczestnictwa nauczycieli w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych:
- nauczyciele otrzymują indywidualne loginy i hasła dostępu do wykorzystywanych platform;
- nie należy udostępniać danych dostępowych innym osobom;
- należy korzystać z materiałów pochodzących z bezpiecznych źródeł.
- materiały udostępniane uczniom muszą być sprawdzone przez nauczyciela pod kątem zawartości merytorycznej i bezpieczeństwa.
- Szkoła może organizować nauczanie indywidualne w formie zdalnej. Umożliwienie uczniowi realizacji zajęć indywidualnego nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wymaga:
- działania w porozumieniu z organem prowadzącym;
- uwzględnienia zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania;
- ustalenia, w jaki sposób zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość będą realizowane;
- powiadomienia organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny o sposobie prowadzenia tych zajęć.
§ 51
Ewaluacja systemu oceniania
- W trakcie wdrażania Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania prowadzi się szkolną debatę na temat WZO – rozmowy (uczniowie, rodzice, nauczyciele).
- Analiza wyników ewaluacji (wnioski do ewentualnych zmian).
- Przygotowanie raportu po trzech latach opisującego efektywność systemu w stosunku do pierwszej grupy uczniów, która przeszła cały cykl kształcenia i zakończyła go egzaminem ósmoklasisty.
- Obserwacja dalszych losów absolwentów Szkoły.
Rozdział 9
Egzamin ósmoklasisty
§ 52
- W ostatnim roku nauki w Szkole Podstawowej dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty. Egzamin jest przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla Szkoły Podstawowej oraz sprawdza, w jakim stopniu uczeń spełnia te wymagania.
- Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym.
- Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
- Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie przystępują do egzaminu ósmoklasisty.
- Rodzice ucznia składają Dyrektorowi Szkoły, nie później niż do dnia 30 września roku szkolnego, którym jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, pisemną deklarację:
- wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu (uczeń przystępuje do egzaminu z języka nowożytnego, którego uczy się w Szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych),
- uchylony[27].
- Rodzice ucznia mogą złożyć Dyrektorowi Szkoły, nie później niż na 3 miesiące przed terminem egzaminu pisemną informację o zmianie języka obcego wskazanego w deklaracji.
- Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany:
- w terminie głównym;
- w terminie dodatkowym.
- Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych, w terminie głównym nie przystąpił do egzaminu z danego przedmiotu lub przedmiotów albo przerwał egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów :
- przystępuje do egzaminu z tego przedmiotu lub przedmiotów w dodatkowym terminie ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej, nie później niż do dnia 20 sierpnia danego roku w miejscu wskazanym przez dyrektora komisji okręgowej.
- uczeń, który nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty w terminie do dnia 20 sierpnia danego roku powtarza ósmą klasę szkoły podstawowej oraz przystępuje do egzaminu ósmoklasisty w następnym roku.
§ 53
- Uchylony[28].
- Uchylony[29].
- Uchylony[30].
- Wyniki z egzaminu ósmoklasisty nie wpływają na ukończenie Szkoły.
- Dyrektor Szkoły przekazuje uczniowi lub jego rodzicom zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, wydane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
§ 54
- Szczegółowe zasady oraz przebieg egzaminu ósmoklasisty określa Okręgowa Komisja Egzaminacyjna.
- Dyrektor Szkoły odpowiada za organizację i prawidłowy przebieg egzaminu ósmoklasisty.
Rozdział 10
Postanowienia końcowe
§ 55
Ceremoniał uroczystości szkolnych
- W Szkole stosuje się ceremoniał odśpiewania hymnu Szkoły podczas ślubowań, przyrzeczeń i innych uroczystości szkolnych. Stanowi on integralną część z przyjętą tradycją szkolną i harmonogramem uroczystości i imprez szkolnych oraz ze Statutem Szkoły. Określa go Ceremoniał Szkolny w Zespole Szkół Specjalnych w Warcie, który jest odrębnym dokumentem.
- Szkoła posiada logo.
§ 56
- Organem uprawnionym do uchwalania zmiany Statutu Szkoły jest Rada Pedagogiczna.
- Z wnioskiem o dokonanie zmian w Statucie Szkoły może wystąpić Dyrektor Szkoły, przewodniczący komisji lub zespołu Rady Pedagogicznej, organy Szkoły, organ sprawujący nadzór pedagogiczny, organ prowadzący.
- Przyczyną zmiany Statutu Szkoły mogą być zmiany w prawie zewnętrznym lub wewnętrzna inicjatywa zmierzająca do wprowadzenia rozwiązań usprawniających pracę Szkoły.
- Procedurę postępowania przy nowelizacji Statutu Szkoły regulują:
- ogólne zasady stanowienia i nowelizowania prawa;
- zasady określone w Statucie.
- Po dokonaniu zmiany Statutu, Dyrektor Szkoły opracowuje ujednolicony tekst Statutu Szkoły (nie należy utożsamiać z tekstem jednolitym).
- W przypadku licznych zmian lub zmian, które naruszałyby spójność Statutu albo w przypadku, gdy Statut był już wielokrotnie nowelizowany, opracowuje się projekt nowego Statutu.
- Dyrektor Szkoły zapewnia możliwość zapoznania się ze Statutem Szkoły wszystkim członkom społeczności szkolnej. Statut dostępny jest w bibliotece Szkoły oraz na stronie BIP-u Szkoły.
- Wyciąg z treści Statutu w zakresie zadań i obowiązków nauczycieli zamieszcza się na tablicy informacyjnej w pokoju nauczycielskim.
- W Szkole znajduje się wykaz procedur postępowania nauczycieli w różnych sytuacjach, które są odrębnymi dokumentami.
[1] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 41/2023/2024 z dnia 12.08.2024r.
[2] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[3] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[4] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[5] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 41/2023/2024 z dnia 12.08.2024r.
[6] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 41/2023/2024 z dnia 12.08.2024r.
[7] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 41/2023/2024 z dnia 12.08.2024r.
[8] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 41/2023/2024 z dnia 12.08.2024r.
[9] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[10] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[11] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[12] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[13] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[14] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[15] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[16] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 10/2023/2024 z dnia 19.12.2023r.
[17] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 10/2023/2024 z dnia 19.12.2023r.
[18] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 10/2023/2024 z dnia 19.12.2023r.
[19] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 17/2021/2022 z dnia 03.02.2022r.
[20] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 17/2021/2022 z dnia 03.02.2022r.
[21] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 17/2021/2022 z dnia 03.02.2022r.
[22] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 41/2023/2024 z dnia 12.08.2024r.
[23] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 39/2021/2022 z dnia 29.08.2022r.
[24] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 17/2021/2022 z dnia 29.08.2022r.
[25] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[26] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14/09.2023r.
[27] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[28] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[29] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
[30] Uchwała Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie nr 4/2023/2024 z dnia 14.09.2023r.
Lp. | Rodzaj zmiany | article-history-date-create | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|